Skutočnosť, ktorá mala byť radšej len snom

Autor: Marie Stracenská | 30.12.2016 o 19:26 | Karma článku: 4,48 | Prečítané:  1053x

Ja viem, že vojna je strašná. Viem, že akékoľvek čítanie, film, obrazy z tohto obdobia ma dlho prenasledujú a trápia. Len mi to akosi nedochádza, kým sa o tom zas a znova  nepresvedčím. 

Výstava Sen a skutočnosť v Slovenskej národnej galérii na mňa už  z plagátov volala – toto musíš! Chystala som sa na vernisáž. Nestihla som. A ani ďalší týždeň, ani nasledujúci. Veľa „rada by som“ a „toto by so chcela“ z končiaceho sa roka ostane vo vzduchu. Ale tento sľub sebe samej som sa naozaj rozhodla neodkladať.

Dve poschodia vysvetlení, obrazov, fotografií, sôch, dobových reportážnych  videí. Postupný plíživý a potom už celkom otvorený postup manipulácie a zneužívania aj pekného do služieb zla. Ukážka toho, ako sa folklór môže strašne pokriviť. Ako ľahko masy podľahnú. Ako jednoducho sa dá prestať vnímať podstata a ostáva len obal. Prierez šiestimi rokmi a tvorbou umelcov aj „umelcov“. Krása zneužívaná, zakazovaná, v náznakoch a do toho vykričaná nahlas, s pokriveným významom. Ukážky umenia, ktoré vzniklo v koncentračných táboroch. Naaranžované zábery  meniace skutočnosť. A kopa výkričníkov na plagátoch tam, kde by mala byť hanba.

Neviem, čo je na Sne a skutočnosti  najsilnejšie. Hodina a pol bola málo na to, aby som naozaj pozorne videla všetko. Ale viac som nevládala. Takto pokope dáva výstava hrozivý obraz o tom, aké to bolo. Vôbec nie tak dávno. A aké to vždy byť môže.

V každej miestnosti nás po celý čas bolo viac. Chodili sme nemo, páry sa zhovárali. Aj mne chýbal partner - o tom, čo človek vidí, je lepšie sa podeliť. „Chodia sem, veru, mnohí,“ potvrdila mi pani pri vchode. Chvalabohu.

Je to exhibícia, po ktorej sa človek poteší kaviarni na prízemí. Poldeci a dve hodiny samoty sú nevyhnutná bodka. Vôbec to nie je pekná výstava. Ale je to ohromná a ohromujúca výstava. Prosím vás, choďte a vezmite všetkých.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin si za prezidenta trúfa, no k petícii sa nehlási

Občiansky kandidát na prezidenta potrebuje 15-tisíc podpisov. Bývalý šéf Najvyššieho súdu hovorí, že masovejšia podpora by ho do volieb posmelila.

KOMENTÁRE

Harabin je šašo, nebezpečný bude Kotleba

Kotleba nemá čo prehrať, s hanbou neodíde, môže len oživiť svoj kapitál.

ŠPORT

Šatan a Ramsay spravili to, na čo ich predchodcovia nemali guráž

Na olympiádu nepôjdu známe mená a ani jeden hráč Slovana. Je to správne?


Už ste čítali?