Skutočnosť, ktorá mala byť radšej len snom

Autor: Marie Stracenská | 30.12.2016 o 19:26 | Karma článku: 4,48 | Prečítané:  1019x

Ja viem, že vojna je strašná. Viem, že akékoľvek čítanie, film, obrazy z tohto obdobia ma dlho prenasledujú a trápia. Len mi to akosi nedochádza, kým sa o tom zas a znova  nepresvedčím. 

Výstava Sen a skutočnosť v Slovenskej národnej galérii na mňa už  z plagátov volala – toto musíš! Chystala som sa na vernisáž. Nestihla som. A ani ďalší týždeň, ani nasledujúci. Veľa „rada by som“ a „toto by so chcela“ z končiaceho sa roka ostane vo vzduchu. Ale tento sľub sebe samej som sa naozaj rozhodla neodkladať.

Dve poschodia vysvetlení, obrazov, fotografií, sôch, dobových reportážnych  videí. Postupný plíživý a potom už celkom otvorený postup manipulácie a zneužívania aj pekného do služieb zla. Ukážka toho, ako sa folklór môže strašne pokriviť. Ako ľahko masy podľahnú. Ako jednoducho sa dá prestať vnímať podstata a ostáva len obal. Prierez šiestimi rokmi a tvorbou umelcov aj „umelcov“. Krása zneužívaná, zakazovaná, v náznakoch a do toho vykričaná nahlas, s pokriveným významom. Ukážky umenia, ktoré vzniklo v koncentračných táboroch. Naaranžované zábery  meniace skutočnosť. A kopa výkričníkov na plagátoch tam, kde by mala byť hanba.

Neviem, čo je na Sne a skutočnosti  najsilnejšie. Hodina a pol bola málo na to, aby som naozaj pozorne videla všetko. Ale viac som nevládala. Takto pokope dáva výstava hrozivý obraz o tom, aké to bolo. Vôbec nie tak dávno. A aké to vždy byť môže.

V každej miestnosti nás po celý čas bolo viac. Chodili sme nemo, páry sa zhovárali. Aj mne chýbal partner - o tom, čo človek vidí, je lepšie sa podeliť. „Chodia sem, veru, mnohí,“ potvrdila mi pani pri vchode. Chvalabohu.

Je to exhibícia, po ktorej sa človek poteší kaviarni na prízemí. Poldeci a dve hodiny samoty sú nevyhnutná bodka. Vôbec to nie je pekná výstava. Ale je to ohromná a ohromujúca výstava. Prosím vás, choďte a vezmite všetkých.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania sa vlečie už šesť rokov, zatiaľ bez výsledku

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?