Nábor

Autor: Marie Stracenská | 15.6.2015 o 14:43 | Karma článku: 7,78 | Prečítané:  1032x

„Musíme tam byť presne o trištvrte na osem. Mami. Ponáhľaj sa.“ Ak sa obvykle niekto ráno ponáhľa, som to ja. Teraz nie. Matúš si vypýtal košeľu a Julka pekné šaty. Ako by to bolo... na koncert sa patrí takto. 

Namiesto aktoviek len malé ruksaky s partitúrami. A peračníkom, keby predsa len stihli čo to zo školy. Tam však dnes  ráno nejdeme. Z cesty odbočíme asi v tretine, smerom do hudobky. Pani učiteľka ich vybrala a poprosila, či by nezahrali škôlkarom. Opýtala sa nás a my ich triednej v škole – a podarilo sa. Po prvý raz teda budú hrať pre naozaj cudzie publikum.

Deti v hľadisku majú päť a skoro šesť rokov. Postupne sa vystriedajú všetci veľkáči zo všetkých mestských škôlok. Prichádzajú aj učiteľky, ktoré ešte nedávno učili mojich. A Julka, Matúš a ich spolužiaci im ukazujú, ako sa hrá na jednotlivých nástrojoch a čo by mohli časom zvládnuť tiež. Zahrajú štyrikrát rovnaké dve skladby, vždy bez chyby.

Malí v hľadisku spôsobne tlieskajú, zatiaľ čo sa väčší ukláňajú. Pre tých chrústov v publiku to bol možno prvý kontakt s klasickou hudbou. Pre viacerých úplne prvé predstavenie rôznych nástrojov, o mnohých z nich iste doteraz ani netušili. A interpretovali deti. Neboli to prednesy v podaní rokmi vyhratých profesionálnych učiteľov. Iste, ZUŠka riskovala, že muzikanti sa budú mýliť. Že nezahrajú perfektne a dokonale čisto. Ale možno aj to bolo dôležité. Na začiatku bolo treba nápad, potom rokovania riaditeľov a kopa organizácie... ale iste to stálo za to. Toto je nábor, ako má byť, vravím si. Výborný a účinný. Myslím si, že o nových žiakov na budúci rok v tejto ZUŠke núdza nebude. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.


Už ste čítali?