Kričte, skáčte...

Autor: Marie Stracenská | 13.3.2015 o 8:57 | Karma článku: 10,01 | Prečítané:  1251x

Stojím za dverami a mám pocit, že v miestnosti za nimi je prinajmenšom dvadsať dievčat. Zaklopem, ale nečudujem sa, že nikto neotvára. To nemôže byť vnútri počuť ani náhodou. Pootvorím – a  vykukne usmiata tvár mladej dievčiny v sivom závoji. Aha, tak už je aj z nej rehoľníčka. Dáva pozor na skupinku dievčat, je ich polovica, než som odhadla. Narobia poriadny je rachot. 

Sestrička sa už určite nevie dočkať, kedy si po ne prídu rodičia, vravím si. Tu, v centre sestier saleziánok, sa dievčatá schádzajú každú stredu. Moja malá sem chodí veľmi rada. Hovoria o Bohu a viere, veľa sa hrajú, spievajú, našla si tu priateľky. Je spokojná a my tiež. Každý ďalší element, ktorý nám pomáha z detí vychovať slušných ľudí, sa ráta. Saleziánky sú príjemne civilné a milé. K deťom sa správajú ako staršie sesternice.

„No poď, Juli,“ volám malú od stolného futbalu. Na stene za ním zbadám obrovský nápis: Skáčte, kričte, len nehrešte. Musím sa nahlas zasmiať. Ukážem na nápis pobavene rukou a sestra v sivom pokrčí plecami: „Decká, viete. Bez kriku a skákania sa im hra neráta.“ Jasné. Mamy na túto tému môžu písať celé diplomovky. Žiadna z rehoľníčok deti mať nebude – aj tak ich poznajú dokonale.

Nápis ma baví, a hovorí mi viac, než to, že sestry sa snažia deti viesť k slušnosti. Na nič sa nehrajú. Drobcov, ktorých vedú, berú presne takých, akí sú. Veľmi pravdepodobne trávia veľkú časť dňa modlitbami, meditáciou a rozjímaním. Ale čo sa detí týka, stoja pevnými nohami na zemi. Aj preto ich decká – a aj ich rodičia - majú úprimne radi. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.


Už ste čítali?