Proti strachu

Autor: Marie Stracenská | 30.10.2014 o 16:16 | Karma článku: 13,69 | Prečítané:  6922x

„Mami? A vieš, prečo som sa nebála včera tej písomky z angličtiny? Kvôli bábike, fakt pomáha.“ Dieťa sa mi túli pod pazuchu a pod perinou si svoje studené nohy ohrieva o moje. Pomalé  ráno krátkych dušičkových prázdnin. „No, aj mne,“ komentuje od dverí jej brat, ktorý ma ide obľahnúť z druhej strany. „Ani ja som sa vôbec nebál. A už ani minule.“ Bábiky sú veľké asi ako palec. Kúpila som ich za pár drobných na školení v Zaježovej. Chcela som zbojníkom niečo priniesť a padli mi do oka práve Guatemalské bábiky proti strachu. Treba ich dať pod vankúš a ony vezmú všetok vás strach na seba, je napísané v návode na ich používanie. A vraj aj plnia priania a chránia proti zlu. Ich kúpa bola trocha z núdze cnosť. Sladkosti som malým brať nechcela a nič iné pre nich v obchodíku nemali. 

Na písomku z angličtiny sme sa učili celá rodina. Písmenká v slovíčkach sa stále nie a nie upratať a abecedu malí opakovali ako básničku, ale keď sme sa opýtali ako sa povie J, R alebo H, museli odrátavať. No, bol to trochu boj. O to viac potešili dve jednotky.

„A ani informatiky sa už nebojím.“ „A ja prírodovedy.“ Jéj. Tak teda bábiky fungujú... Keď som bola malá, mala som talizman. Malého sloníka, sprevádzal ma veľa rokov. Verila som, že mi pomáha. Šepkala som mu svoje obavy a stískala v dlani v ťažkých chvíľach. Posledný raz bol so mnou na prijímačkách na vysokú. Po nich som zrazu zistila, že ho nemôžem nájsť. Stratil sa. Svoju poslednú službu zvládol skvele, vzali ma. Možno bude prinášať šťastie niekomu inému, utešovala som sa vtedy.

Viera vie byť silná a pomáha. Teraz mojim deťom  v podobe malej bábiky z drievok a pestrých kúskov látky. Ako veľa iných drobností, aj bábiky sa asi časom stratia v čase a priestore, detská izba je niekedy ako čierna diera. Nevadí. Kým aspoň na chvíľu chrústi veria, že sa nemusia báť, bol to ten najlepší darček.

Teším sa z rany do čierneho, rozjímam a užívam si voňavé ráno v detskom objatí... Keď ma zrazu Matúš dostane späť na zem, spôsobom, ktorý deti ovládajú s neomylnou dokonalosťou: „Ale mami, mala si kúpiť ešte jednu. Tatovi.“ Zatvárim sa prekvapene. „On je totiž najväčší bojko v našej rodine. Ak nie je prečo teda nespí sám, ale s tebou?“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?