Zmluva

Autor: Marie Stracenská | 5.9.2014 o 10:29 | Karma článku: 13,33 | Prečítané:  10999x

„Mami, a toto je naša dohoda s pani učiteľkou,“ vyťahuje Matúš z novej žiackej husto z oboch strán potlačený papier. „Čo to je?“, beriem do ruky list s nadpisom Vzájomná dohoda. Naozaj má hlavičku ako zmluva. Medzi učiteľkou a dieťaťom.

Zmluva sa začína záväzkami novej triednej. „Individuálne sa ti budem venovať, podľa potreby ťa doučujem, po vzájomnej dohode určím termíny  previerok, školské problémy vyriešim v škole...“ jedenásť sľubov, ktoré sa končia vyhlásením: „V prípade porušenia vzájomnej dohody sa verejne pred triedou ospravedlním.“ Nasledujú záväzky žiaka. Je ich skoro štyridsať a týkajú sa slušného správania, aktivity, nevyrušovania, prípravy na hodiny. Nič neštandardné, dopodrobna popísané, ak by to všetci naozaj dodržiavali je v triede stále čisto, pokojne a pohodovo. Dohodu uzatvárajú podpisy učiteľky a žiaka a nad nimi je ešte veta: „Účastníci po poučení a prečítaní napísaných pravidiel vo vzájomnej dohode vyhlásili, že s jeho obsahom súhlasia.“

Niečo podobné vidím po prvý raz. Tak ako som po prvý raz v prvý školský deň videla spojené lavice tak, aby deti sedeli v skupinkách po štyroch – malo by to tak byť počas vyučovania celý rok. Po prvý raz som sa v utorok tiež stretla s informáciou, že deti budú dostávať úlohy raz za týždeň  v pondelok – na dlhom zozname. Bude na nich, ako si naplánujú ich robenie tak, aby ich do piatka vždy odovzdali. A že budú robiť veľa na počítačoch a projektoch. Hm, celkom dosť noviniek, pomyslela som si a rozhodne som medzi rodičmi nebola sama. Nová učiteľka a nové metódy v nás veľkých vyvolali opatrnú zvedavosť.

„Matúško, a čo si o tej dohode myslíš?“ „No, páči sa mi. Páči sa mi, že konečne nielen niekto chce niečo od nás, ale aj nám niečo sľúbi. A je to vážne, keď je to takto napísané a podpísané. Pani učiteľka to určite dodrží, ak aj my budeme dodržiavať, čo sme sľúbili.“ Možno až tak nezáleží, ako neobvyklé novinky vnímame my veľkí. Deti s plnou vážnosťou podpísali svoju prvú oficiálnu zmluvu v živote. Ak to bude jedna z ciest, po ktorej sa posunú dopredu a v škole im bude dobre, zaujímavo a zdravo, je to fajn ťah. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?