Škola pár dní pred

Autor: Marie Stracenská | 28.8.2014 o 15:14 | Karma článku: 11,51 | Prečítané:  2628x

Nikdy by mi nenapadlo ísť do školy pred začiatkom roka. Načo? Až dnes, zaviedli ma tam pracovné povinnosti. Tú školu veľmi nepoznám, ale prvý dojem bol – tu je nejako veľa upratovačiek... Neboli to upratovačky. V ošúchaných džínsach, teplákoch, s rukami od farieb kmitali po chodbách aj v triedach učiteľky. V budúcej druháckej sa mame popod nohy tmolil ročný Adamko. Z dlhej chvíle rozhadzoval po podlahe magnety. Mladá pani triedna ich trpezlivo zbierala popri tom, ako na nástenku vešala rybičky s menami budúcich žiakov – Karinka, Maťko, Janka... V inej si dali dve zrelé panie učiteľky pauzu, zastihla som ich pri čaji. Vedľa nich vedrá a valčeky s farbou, tesne predtým natierali sokel. Telocvikár šiboval lavice a pomáhal pripevňovať tabule. Zástupkyňa riaditeľa chodila pomedzi to, tu pomohla, tam pomohla. 

Spolu s mojimi deťmi sa vytešujem z posledných dní prázdnin.  O škole veľmi nehovoríme, ešte nie. A aj v tej našej pritom určite tak isto pracujú učitelia. To, ako každá trieda vyzerá, je ich práca. Dnešné triedy majú ďaleko do strohých miestností, aké si pamätám z detstva. Červené tehličky a uniformované nástenky s polystyrénovými písmenami sú dávno preč. Triedy sú teraz farebne vymaľované, plné pestrých násteniek, obrázkov, s kútikmi na hranie pre mladšie deti a napríklad s plagátom ako vyznať lásku v desiatkach jazykov v triedach pre puberťákov. A to, že je v triedach čisto, zaujímavo, útulne a príjemne – to robia učitelia. Predtým som sa nad tým nezamýšľala, došlo mi to až dnes.

Učiteľom som nikdy nezávidela prázdniny. Viem, že ich voľno zďaleka netrvá dva mesiace. A teraz už aj to, že pred začiatkom školy si mnohí z nich vyhrnú rukávy, nahodia montérky a idú školu pripraviť na to, aby v nej deti od prvého dňa vnímali čo najmenej stresu a bolo im tam dobre. Aby sa tam cítili tak trochu doma. S tými mojimi malými sa úprimne teším, že je im počas roka v triede fajn, páči sa im tam a  zo školy sa nevracajú otrávené. Myslím si, že to nie je povinné. Tvoriví učitelia robia to, čo pre deti chcú. Za rodičov aj deti neviem takto na konci prázdnin povedať  iné než - naozaj veľké ďakujem. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?