Prší prší

Autor: Marie Stracenská | 20.6.2014 o 10:04 | Karma článku: 11,28 | Prečítané:  945x

„Julinka, a toto poznáš?“ Prsty jemne vybrnkajú melódiu. Prší prší. „Viem Išlo dievča po vodu a Kohútik jarabý, toto nie,“ odpovie malá. Vie zahrať viac, ale z ľudoviek len tieto dve. „Tak počúvaj,“ a môj otec, jej dedo, zahrá celú pesničku. Julka skúsi fúknuť do flauty. Rytmus sedí, tóny nie. „Julinka, to asi v C dur. Skús – cé cé dé cé,“ chcem jej pomôcť. Obidvaja sa na mňa pozrú, ako by som spadla z višne. „To nie je cé cé dé cé predsa,“ povie malá. „No jasné, kde by sa tam zobralo cé, to je až na konci,“ doplní ju môj otec. „Veď to počujem,“ potvrdí malá a dúchne gé. „Presne tak,“ prisvedčí jej dedo. Malá prekladá prsty a skúša – a na štvrtý raz vyfúka správne celú melódiu. Bez nôt, podľa ucha. Dedo sa smeje a hneď sa pridá. Ďalšiu strofu už hrajú spolu – on na gitare, ona na flaute. Bezchybne. Darí sa, keď sa im do toho nepletie mama, ktorá tomu nerozumie...

Nikdy som nevedela hrať len tak a nehrávala som s potešením, hoci ma naši k tomu niekoľko rokov viedli. V rodine plnej hudobníkov a očakávaní to nebolo bohviečo. No hudobný talent zjavne preskočil generáciu. Julka siaha po nástroji keď má chvíľu voľno a  hráva si, čo ju napadne. Babka má narodeniny? Naučí sa Veľa šťastia zdravia. Brat hrá na akordeón Dú valasi dú? Naučí sa tiež, aby ho mohla sprevádzať.

S dedom hudobníkom, ktorý ovláda skoro na každý nástroj, sa vídajú málo. Škoda, vravím si, keď sa pri ich spoločnom hraní na nich pozerám akoby spoza opony. Veľký chlap a ryšavé dievčatko. Malá deda hltá očami. Dohrá a spolu rozmýšľajú, čo by ešte mohli skúsiť. To, čo ich spája, ide mimo mňa.

Babky a dedovia sú zázrak. Dávajú si navzájom tak veľa a to, čo rodičia nie sú schopní. Mala som to pred očami celé roky. A došlo mi to až pri tomto obyčajnom Prší prší. My – generácia uprostred nich - môžeme jediné. Dopriať im takýchto chvíľ čo najviac. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?