Druzgavec

Autor: Marie Stracenská | 6.6.2014 o 10:40 | Karma článku: 8,57 | Prečítané:  970x

„Je to vlastnoručné, ale nie celkom,“ urobila priateľka svojmu darčeku zaujímavé antré. Zvedavo sme vykukli z okna. Na stolčeku vonku stáli kvetináče. V každom jahodový trs. „To sú naše Kalnické druzgavce. Každá máte svoj.“

Pred kvetinami mám rešpekt - a je to asi obojstranné. Ony sa ma boja a pod mojou starostlivosťou vädnú až hynú. Niečo robím zle, vlastne asi všetko robím zle. Vždy sa snažím dodržať pokyny kvetinárky, aj tak rastliny u nás doma nezvyknú prežiť rok. Len statočný bambus máme zázrakom už dva. Aj preto som sa nikdy nesnažila niečo dať do skutočnej pôdy na záhrade. Až tento rok. Na jar som si prezrela predzáhradku a povedala som si, že možno prišiel čas. Niečo zasadiť a nechať vyrásť, dať život rastline, kvetu.

Krátko na to som doniesla domov druzgavec. Celkom vzadu na mieste, kde nám vietor polámal a manžel spílil tuju, je dokonalé miesto. Presne určené na to, aby sa plazivá rastlinka mala kam rozrastať. Trs s dvoma malými kvietkami sme vložili do pôdy spolu s deťmi. „To budú naozaj jahody?“, spýtala sa Julka neveriacky. Rastlina nemala žiadne plody a malé žlté bobuľky na koncoch stoniek len málo naznačovali, že sa to bude dať jesť. Prešlo pár týždňov, niekoľkokrát zapršalo. Druzgavec zarodil. Jahôdky sú maličké, ale voňavé a sladké. Každé ráno pred školou si deti chodia odtrhnúť jednu. S mokrými topánkami a nohavicami vlhkými od vysokej trávy si potom sadajú do auta a rozprávajú, či včera mali kyslejšiu a kto dnes trafil väčšiu.

Nikdy sa mi nič nepodarilo vypestovať. Až teraz, Kálnické druzgavce. Priateľka dala našej záhradke život. Mne dôveru, že možno nie som beznádejný prípad. Deťom malý dôvod na ranný úsmev. Taká obyčajná plazivá rastlinka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?