Polročné

Autor: Marie Stracenská | 3.2.2014 o 9:53 | Karma článku: 15,38 | Prečítané:  680x

„Ciki caky ciki caky ca, tvrdé spoluhlásky pozná každý žiak. H, ch, g, k..." Spievali včera malí pred večerou. „ To nám púšťa pani učiteľka." V piatok priniesli hrdo polročné vysvedčenia. Sú to len výpisy, ale pre nich aj pre nás majú cenu právoplatného papiera. A  pre mňa znamenajú omnoho viac.  

Pred dvoma týždňami prišiel Matúš domov smutný. „Mami, budem mať z matematiky trojku." Prekvapená som  čakala na dodatok. „Pobabral som polročnú písomku." V žiackej zhora dole za celý polrok jednotky a medzi tým tri dvojky. Tak aká trojka? Nedalo mi. Napísala som triednej esemesku a opýtala sa. O chvíľu mi zazvonil telefón. „Ja predsa nemôžem dať známku z jednej písomky. Viem, Matúš sa pomýlil, ale veď ja ho sledujem celý čas. Z matematiky je výborný, upokojte ho, trojka to určite nebude." A pridala hodnotenie z ostatných predmetov. Chvíľu sme sa porozprával  ako malým čo ide a v čom majú rezervy a rozlúčili sme sa. Takéto debaty mávame podchvíľou na školskej chodbe, keď sa tam ráno stretneme. „Vidím, že veľa čítajú, to je dobré," konštatuje pani učiteľka občas. „Máme pár detí, ktoré vedia lepšie po maďarsky. Tak keď im niečo nie je jasné opýtajú sa, ale ja nevysvetľujem. Nechám iné deti, nech im to povedia. Vaši majú prví ruky hore a málokedy sa netrafia. Niekedy si až vravím, odkiaľ to vedia." Ktorú mamu by nepotešilo, keď toto počúva.

To polročné vysvedčenie pre mňa znamená dlhé debaty. Spoločné čítanie a hry. Nekonečné otázky a neúnavné odpovede, hoci niekedy na nich fakt nemáme náladu. Trpezlivosť našu, ale hlavne pani učiteľky. My máme zbojníkov dvoch, ona vyše dvadsať. Vie ich skrotiť, motivovať, utešiť. Je úžasná. A raz za pol roka vystaví vysvedčenie. Nielen deťom. Aj nám a hlavne sebe. Robí to dobre. Tie jednotky patria minimálne spolovice jej.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?