Chatrče

Autor: Marie Stracenská | 25.11.2013 o 15:35 | Karma článku: 9,88 | Prečítané:  1197x

Mala som asi desať. Na krku kľúč a trikrát v týždni povinnosť ísť na hudobnú. Hoci nám mama štandardne zakazovala chodiť popri rieke, hudobka mala výnimku. Musela som prejsť celé naše sídlisko a potom odbočiť doľava na nábrežie. Popri dvoch vodopádoch až na veľký most, vtedy ešte jediný v meste. Po ňom hore k osobitnej škole a už som bola tam. Slabá polhodinka cesty. Neskôr pribudol nový most - ale ak by aj bol skôr, nevyužívala by som ho. Doviedol by ma na druhú  stranu rieky skôr a po ceste na klavír by som musela prejsť popri cigánskych chatrčiach.

O cigánoch som vtedy ešte veľa nevedela. V našej bytovke bývala jedna „slušná rodina". Zopár cigánov chodilo s nami do triedy, ale každý ročník sa zostava menila, takže som si zapamätala hlavne Janka Cinu, ten s nami dral lavice dva roky. Mama mala veľa medzi pacientmi a správali sa k nej pomerne úctivo. Doma sme o nich hovorili s rešpektom. Nie s pohŕdaním, skôr s obavami a opatrne. Ako o ľuďoch, ktorých nepoznáme a nevieme, čo od nich čakať. Chatrče na druhej strane rieky som si veľmi nevšímala. Neviem, koľko ľudí tam bývalo a iba tuším ako.

Jeden deň som si tie domy predsa len všimla. Keď zmizli. Prišla som domov s novinkou - mami, už tam nie sú! No, vypratali ich a zbúrali, odpovedala mi mama a ďalej neriešila. O dva dni som išla tou cestou zas. A chatrče stáli na svojom starom mieste. Aj to som priniesla domov. Oni sú veľmi životaschopní, zhodnotili naši. A tak to šlo niekoľkokrát dokola. Raz chatrče boli, potom zas nie a o niekoľko dní tam znovu stáli. Ostali pár mesiacov a celý proces sa zopakoval. Mizli a objavovali sa, prístrešky poskladané z vlnitého plechu a drevených dosiek, podobali sa na staré zaplátané ponožky. Až raz sa nevrátili. Na ich mieste dnes stojí nové sídlisko.

Tie chatrné príbytky vo mne v detstve nechali v súvislosti s Rómami silnú emóciu. Že sa nevzdávajú. Že nie každý rešpektuje pravidlá. Že ľuďom, ktorí nemajú čo stratiť, to nič nemôžeš vziať. Ale že tí silnejší nakoniec svoje dosiahnu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?