Knihy

Autor: Marie Stracenská | 18.11.2013 o 11:36 | Karma článku: 19,26 | Prečítané:  1209x

Už som v hoteli našla rôznu literatúru. Reklamné časopisy, ženské magazíny, Bibliu. Ale básne... Ležali na spodnom poschodí skleneného stolíka. Mihálik. „Postupne všetko tíchlo..." začína sa príbeh o matkinom odchode. Hotelová kniha sa náhodou otvorila na smutnej stránke. Mihálika som nikdy veľmi nepoznala. Komunista, vraveli mi a tým ma odradili. Listujem malou knižkou a áno, básne sú tu všelijaké. Ale nachádzam nielen angažované. Pozriem na hodinky, prešla polhodina. Myslela som si, že pred zaspatím sa ešte budem prehrabávať v pracovných podkladoch. Namiesto toho som si čítala verše.

Nie tak dávno ma práca prividela do veľkého biznis centra. Uprostred obrovského mramorového priestoru s fontánou, obkolesené obchodmi a reštauráciami stáli regály, ktoré by som tam nečakala. Vnútri nich boli jedna vedľa druhej naskladané knihy. Povedľa sedeli ľudia zhrbení nad otvorenými stránkami. Kto chcel, mohol si hociktorú knihu vziať a odniesť. Platenie bolo dobrovoľné. A takisto aj výmena - nechať kontakt, aby si občianske združenie, ktoré tam knihy vystavilo, mohlo prísť vyzdvihnúť zas iné a doplniť. Milý projekt.

O pár dní na to sa ocitám na diskusii v krásnom podniku zariadenom s citom a vkusom. V policiach sú tam namiesto hrnčekov a gýčov knihy - ako v antikvariáte. Oči mi zavadia o povedomý chrbát. Štvrté pokračovanie šesťdielnej historickej ságy Roberta Merle. Chýba mi, štyri diely mám a dva si nechala mama. Už je to dávno, čo som ich čítala, ale boli úžasné a túžim ich mať doma a ešte sa k nim vrátiť. Celý večer nad knihou rozmýšľam... a potom sa predsa len idem spýtať majiteľa podniku. Chýbala by, keby som si ju od nich odkúpila? Knihy sú jeho mamy, dozvedám sa. Má ich veľa a miluje ich, tieto do kaviarne zapožičala. Ale asi tú „moju" už nepotrebuje. A on mi ju daruje. Toto som dnes naozaj nečakala. Dostať tak veľa a tak prekvapivo... Aj ťažké dni sa môžu končiť pekne.

Knihy sú skvelé. A nech mi nikto nehovorí, že doba zlá, knihy nedostupné a dnes už ľudia nečítajú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.


Už ste čítali?