Cesta

Autor: Marie Stracenská | 15.10.2013 o 8:42 | Karma článku: 11,06 | Prečítané:  712x

Minulý týždeň som pár dní meškala do práce o niečo viac, než obvykle. Otestujem trpezlivosť v Dunajskej Lužnej a Rovinke, na chvíľu zrýchlim pred vstupom do hlavného mesta a už sa skoro teším na obchvat, lenže pri Slovnafte ma schladí ďalšia zápcha. Nie je dramatická, ale predsa. Každý deň iné dopravné obmedzenia, občas na križovatke policajt. Rozširujú a opravujú tam cestu.

Na veľkej križovatke medzi Podunajskými Biskupicami a príjazdom k Slovnaftu, na vjazde do Bratislavy, kade musia prejsť všetci, čo sem cestujú z juhovýchodu, postavili  a pred niekoľkými mesiacmi otvorili nový obchodný dom. Najprv odkláňalo smer k nemu provizórne značenie. Pred asi dvoma týždňami sa tam objavili veľké búracie stroje. Chlapi ráno aj večer robili výkopy, stroje borili okraje starej cesty a začali stavať novú. Prechádzam tade skoro každý deň a tempo výstavby je z pohľadu laika úžasné. Naozaj sa dá v dňoch spočítať, ako dlho trvalo, kým sa štandardná trojprúdovka zmenila na päťprúdovku. S ostrovčekmi, obrubníkmi aj autobusovými zastávkami. Už len na kúsku treba namaľovať čiary – a bude to.

Momentálne prebiehajúce práce na cestných komunikáciách, chodníkoch a súvisiacich stavbách sú súčasťou projektu obchodného domu. Z dôvodu odlišných technologických postupov, ako aj špecifík v plánovaní a príprave prebieha ich stavba dlhšie, práce však plánujeme ukončiť čoskoro. Do projektu boli zapracované pripomienky a požiadavky zo strany mesta a príslušných orgánov, úprava križovatky by tak mala priniesť výrazné zlepšenie oproti doterajšej situácii a najmä bezpečný pohyb chodcov.“ To som sa dozvedela z Kaufalndu. Nič s nimi nemám, ale komu česť, tomu česť. Tá cesta vyzerá lepšie, než mnohé križovatky v centre mesta. Teraz je viac než dvojnásobne  široká a dlhá zhruba štyristo metrov. Obchodnému reťazcu trvalo dva týždne, kým zvládli takúto stavbu.

Nie je to tunel. Ani diaľnica. Ale – len o pár sto metrov ďalej každý deň jazdím po výtlkoch, po daždi riešim, ako zvládnuť slalom medzi hlbokými jamami a vyhýbam sa nespevneným krajniciam. Nemení sa to celé týždne, mesiace. A tu sa to dá, za pár dní. Smutné, keď sme s peniazmi na tom tak, že štát a mestá strčí do vrecka jeden obchodný reťazec. Aj keď ide len o obyčajnú cestu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?