Pozvanie

Autor: Marie Stracenská | 8.10.2013 o 11:44 | Karma článku: 12,07 | Prečítané:  580x

Prišlo nám domov pozvanie k voľbám. Oznámenie je predpísané v slovenčine, pod tým po maďarsky, rusínsky, ukrajinsky, v rómčine a po nemecky. Obecnou pečiatkou potvrdený dokument nás o mesiac volá do mestskej knižnice. Máme prísť zvoliť šéfa nášho Trnavského kraja.

Kto to robí teraz, napadlo mi. Po chvíli rozmýšľania som si spomenula. Opýtala som sa manžela. Ten netušil. A stavím sa, že keby som sa spýtala našich susedov, tiež by nevedeli. Asi je ten predseda VÚC dôležitý človek. Len pre nás, obyčajných ľudí v obyčajnom meste kraja, tak trochu neviditeľný. Vidieť ho bolo pred štyrmi rokmi pred poslednými voľbami. A asi ho bude zas teraz, na bilbordoch pred ďalšími. Už sa aj nejaké objavili. Sú čisto v maďarčine. Rozoznávam tváre nádejných županov a poslancov, vytušila som aj antikampaň. Len textu nerozumiem. Asi niečo sľubujú, na niečo apelujú. Čo, neviem. A ako obyčajný človek s kopou kadečoho, čo mi zapĺňa deň, si asi nedám tú prácu, aby som sľuby išla zisťovať na ich webové stránky – ktoré by možno mohli byť v aj v slovenčine.

Jediný čas, keď som naozaj vlastnila a potrebovala klasický župan na oblečenie bol vtedy, keď som v nemocnici priviedla na svet deti. A potom ešte raz, zas v nemocnici. Možno práve preto, že župan sa mi nespája práve s najkrajšími spomienkami, mám ho založený doma a vyhýbam sa mu. Nepotrebujem ho. Vo voľbách, ktoré prídu o mesiac mám pocit, že ten úradný nový župan nepotrebuje mňa. Na to, aby sa dostal do funkcie mu stačí pár tisíc ľudí. Pár tisíc mu v Šamoríne určite čisto po maďarsky rozumie. Bývam tu preto, že je mi tu dobre. Väčšinu času si ani neuvedomujem, že je to ešte stále veľmi maďarské mestečko – kto chce rozumie si. Škoda, že raz za štyri roky to kazí človek, ktorý mal kraj okrem iného skôr zjednocovať. Ale... Na nás, po slovensky hovoriacich obyčajných ľuďoch asi až tak nezáleží. Veď novému županovi stačí  k šťastiu pár tisíc hlasov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?