Krehko

Autor: Marie Stracenská | 23.9.2013 o 13:24 | Karma článku: 21,02 | Prečítané:  1452x

Sadol si mi na kolená a preložil jednu svoju nohu cez druhú. Zamrvil sa, chytil moje ruky a prekrížil si ich na bruchu. Hlavu naklonil tak, že sa mi dotýka líca. Zhlboka si vzdychne a oprie sa chrbátikom o moju hruď, úplne uvoľnený. Má o rok viac a o pár kíl menej ako moji malí. Ale sadol si presne tak isto, ako to robia oni. Rovnako si na mojich kolenách radi nájdu svoje pohodlie. Páči sa im cítiť mamu zo všetkých strán. Po chvíli sa naše dýchanie vyladí. Nevadí, že si pri rozprávaní nevidíme do očí. Lebo môžeme hovoriť celkom ticho - a ucho pri uchu, líce pri líci - pekne sa počujeme a cítime.

„Je mi smutno za mamou," povedal pred chvíľou. Je jedným z vyše štyridsiatky detí na škole v prírode. Staráme sa im o program a snažíme sa, aby sa čo najlepšie spoznali. Poznáme to, nielen osemročným sa za mamami a tatami cnie od druhého dňa skoro každú voľnú chvíľu. Víťazný pocit samostatnosti a radosť z toho, že im rodičia nekážu trvá kratučko. A potom večer, ale aj ráno a cez voľno po obede príde čudné prázdno.

Sadol si na mňa. Urobil to celkom samozrejme a s prirodzenou bezprostrednosťou. Snažím sa odľahčiť svoje ruky na jeho telíčku, je drobný a krehký. Potrebuje mamu, ale tá je ďaleko. Tak - aspoň na chvíľu - si požičia mamu niekoho iného. Deti sú úžasné, ako vedia prijať, čo je a robiť tie najkrajšie veci v nečakaných okamihoch. Pred minútou sa skoro rozplakal, teraz sedí pokojne a rozpráva o Patovi a Matovi a lego skladačkách. Hovorím mu o našich obľúbených príhodách dvoch motákov, počúvam nadšenie v jeho slovách - a vlhnú mi oči. Nie ja jemu, od mne tou nečakanou dôvernosťou dáva obrovský dar. Jednu ruku si uvoľním a pohladím ho po chrbátiku. Mojich malých to vždy poteší. Martinko sa trochu prehne a zasmeje sa. „Jéj. Ty si ako moja mama." Zavrtí sa a spokojne privrie oči. Najkrajšie veci nič nestoja. Dôveru, ktorú práve dostávam, nevyváži žiadna zlatá tehla.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?