Káva

Autor: Marie Stracenská | 19.9.2013 o 9:26 | Karma článku: 17,44 | Prečítané:  1073x

Na stolčeku stáli dve šálky s kávou. Cez okno kaviarne dopadalo nízke podvečerné svetlo, mriežkované cez záclonu a krásne teplé pod ňou. Z jednej strany stola pán vo svetlom obleku. Oproti nemu pani, vedľa na kresle kabelka a klobúčik. Pozerali sa von oknom a občas usrkli z jemného porcelánu. Sedela som pri stolíku vedľa, čakala a čítala si knihu. Všimla som si ich náhodou, ale odkedy som ich zbadala, bolo mi ťažko na nich nepozerať. Okolo seba mali bublinu pokoja a pohody. Vôbec sa nerozprávali. Asi na niekoho čakajú. Možno na dospelé deti. Alebo priateľov z mladosti.

Vôbec spolu nehovoria, uvedomila som si po chvíli. Aj tak vyzerajú spokojne. Noha cez nohu, opretí, uvoľnení. Je im dobre. Stará škola, pomyslela som si. Keď  chodia do kaviarne ľudia mojej generácie, nemá to takú gráciu. Pri káve stále niečo riešime, gestikulujeme, rozprávame.  Nevieme čo s rukami, ktorým niekedy chýba cigareta. Hľadíme na hodinky, pohrávame sa s cukrami. Obzrela som sa po kaviarni po mladších. Presne tak. A ešte stále kontrolujeme mobily vyložené vedľa kľúčov od auta.

Po chvíli sa pani zľahka dotkla pánovej ruky, potom  svojej hrude a hlavy. Pán jej odpovedal takisto posunkom. Usmiali sa na seba. Aha. Preto spolu nerozprávali. Pán vstal a prešiel na druhú stranu stolčeka, aby odsunul dáme stoličku. Ona narovnala lyžičku na podšálok, vzala si klobúčik a kabelku. Dvihla sa, otočila sa a na muža sa usmiala. Keď odchádzali, išiel pol kroka za ňou. On trochu zhrbený, ona vystretá, malými krokmi na nízkych podpätkoch.

Aj my raz budeme pre mladých stará škola. Ktovie, či budeme vyzerať  aspoň sčasti tak elegantne. Možno to nie je vekom. Možno je v našich dňoch niekedy len príliš veľa slov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?