Pomník

Autor: Marie Stracenská | 26.8.2013 o 10:35 | Karma článku: 9,61 | Prečítané:  854x

V uchu mal náušnicu, takú tú okrúhlu, dutú a rozťahovaciu, na ktorú som už asi stará. Na ruke oceľový prsteň a hlavu bez vlasov. Mohol mať niečo cez dvadsať. „Dáme si dve kofoly a dvakrát víno - raz ako strik a raz s minerálkou, ale zvlášť." Pokrútil hlavou, nechápal. Asi sme to zle povedali. Skúsili sme znovu a ešte raz. „Trampolína je vzadu?", opýtali sme sa kým nalieval. Tá nás k podniku, jednému z mnohých pri tomto jazere, prilákala. „Už ju nemáme," zavrčal. Keď nám podával poháre, všimla som si jeho mikinu. Zelená s nápisom - názvom nacionalistickej strany a v nej odznak s jej logom. Oči mi padli na rovnako ladený plátok na barovom pulte. Na titulke fotka hrdého predsedu, čo by chcel mať pod palcom celý kraj. Po ceste von sme minuli nacionalistický plagát.

Vyšli sme do záhrady. V obkľúčení ôs pili, čo nám mladík dal. Zo zadného vchodu krčmy vyšla staršia pani v zástre a začala na dvore rozvešiavať vypratú bielizeň. Podľa nápisov tričká mladého muža a jeho kamarátov. Je dobré mať mamku, ktorá sa stará. Aj ramenatým suverénom dobre padne klasická opatera. „Mami, poď, ukážem ti," pribehol Matúš a zaťahal ma za ruku. Sklamaný, že žiadna trampolína sa nekoná, obehol celý areál podniku. Veľa tam toho nebolo - pár stolov a zvyšky dávneho ihriska, hojdačka pre maličkých a zo stromu natiahnuté lano. No predsa niečo objavil. Priviedol ma k malému sivému pomníku. Na pamiatku hrdinom, ktorí padli v novembri 1944 pri obrane vlasti počas Slovenského národného povstania... Zoznam mien, žien aj mužov. Vedľa pomníka dva zanedbané kamenné kvetináče a pred ním prázdny hrdzavý stojan na vence.

O pár dní možno mladík s kamarátmi vypleje burinu na schodoch k pomníčku a opráši ho, možno aj sviečku zapália a veniec prinesú. A neskôr, keď kvety uschnú možno príde mamka a odprace to. A pomník bude ďalší rok čakať na pozornosť. Zatiaľ čo mladík s priateľmi sa budú po večeroch biť do pŕs a volať akí sú hrdí na svoju vlasť a ako ju milujú a túžia zveľaďovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?