Medzi vôňami

Autor: Marie Stracenská | 19.8.2013 o 15:34 | Karma článku: 13,20 | Prečítané:  555x

Z poľa plného slnečníc sladkasto zavanie. Bežím ďalej. Dvesto metrov medzi stromami popri bazových kríkoch, vyhnúť sa žihľave. Okolo poľa s kukuricou, je čerstvo pohnojené. Po kilometri zavanie kopa podstielky vyvezenej z niečej stajne. Uch, nepríjemný sladký zápach, niekde blízko asi bude mŕtvy vták. Po ceste pred chvíľou prešiel traktor, zvíril slamu a malé žlté kúsky stále nie sú celkom usadené, skúšam zadržať dych. Obehnem kopu vytrhanej suchej buriny, po daždi by bola cítiť ako huby. Vbieham do dediny. Je skoro áno, ale nie som na ulici sama. Pri cintoríne pani zametá chodník, cez jemný závoj prachu zacítim jej čerstvo vypratú zásteru. O kus ďalej sa snažím vyhnúť dymu z cigariet, obláčik zakrýva ženy v pauze pri upratovaní kalinkovskej krčmy. Vraciam sa a už sa teším na lístie navŕšené asi kilometer od domu, vonia ako pôda.

Predvčerom som bežala inou cestou. Dvojica venčila obrovského sivého psa, jeho hlasné dychčanie sa nieslo teplým večerom a pach vyháňal z kríkov všetky zajace. Do nosa mi zatiahol robotnícky pot a olej z montérok na stavbe konci dediny. Chlapi mali pauzu, sedeli na kraji chodníka s čerstvou vrstvou asfaltu. Bol cítiť chemicky horko. V záhrade posledného domu grilovali, vôňa uhlíkov a prismahnutého mäsa sa niesla doďaleka.

Beh je namáhavý a udýchaný. Občas je cez zuby a niektoré dni ako so závažím na nohách. Plný rytmu rockových skladieb alebo slov rozhlasových hier, ktoré si pri ňom púšťam. Je zaujímavý novými trasami a ľuďmi, s ktorými si občas kývneme. Je to koncentrovaný čas, zakaždým zážitok, len môj. Ale - beh je voňavý! Potrebovala som trištvrte roka, aby mi to došlo. Potrebovala som do nôh dostať stovky kilometrov, kým začalo byť telo schopné vnímať aj iné, než vlastnú námahu. Intenzívne vdychujem všetky tie vône, striedajú sa a splývajú jedna do druhej. Naslepo by som podľa nich vedela urobiť mapy svojich ciest. Dýcham z plných pľúc. Beh je voňavý... Tie vône sú moji tichí sprievodcovia, skladajú vždy inú mozaiku. Je to dar. Vykúpený hodinami únavy. Ale dar taký úžasný, že za tie stovky kilometrov určite stojí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?