Po roku

Autor: Marie Stracenská | 29.6.2013 o 16:06 | Karma článku: 12,21 | Prečítané:  708x

Na deň presne, na konci júna 2012. Sadla som k farebnému hárku papiera a napísala – Ahoj! Prišlo mi to zvláštne. Keď píšem priateľom, oslovujem ich menom a  „moji milí“, „ahoj“ je studené. Ale napísala som to. Zdravila som seba samú v budúcnosti. Nikdy som nemala denník. Ale zhruba pred rokom som si z jednej akcie písala podobne, tak čo takto začať si zaznamenávať „ročník“.

„Veľa vecí buble pod povrchom, ale nedostávajú sa von. Možno tam ešte stále budú – a možno bude všetko inak.“ Čítam naškrabané písmo, mohla som si dať aj viac záležať. Tri krátke odseky. O deťoch, mužovi, o tom, čo ma minulé leto trápilo. „Dúfam, že to zlé prejde. Musí. Aby som mala dosť síl a mohla sa o nás ďalej starať. Neviem, ako bude o rok, lebo neviem, čo bude zajtra. Neviem veľa vecí. Ale snažím sa nájsť si čas na seba a je dobre. Nie svetovo, ale dobre. Kiežby som aspoň to mohla povedať aj o rok. Nie je to málo.“

Ten list som rok obchádzala. Ležal pri škatuli, kam odkladám postupne splnené povinnosti. Zabudla som na jeho obsah. A nelákalo ma ho otvoriť skôr. Niektoré veci majú svoj presný čas. Vybavujem si, čo sa vlani na začiatku leta dialo a pocity prichádzajú oslabené, ako ozvena. Odkladám list vedľa seba na gauč. Prievan dvíha jemnú záclonu, zvonka počujem zbojníkov, ako naháňajú cvrčky. O chvíľu sa dovarí ryža, zavoláme tata z garáže a po obede si dáme zmrzlinu. Môže to byť obyčajnejšie? A pritom presne takýto deň som si pred tým rokom priala. Zdravý, bez zhonu, bordelu v hlave, pokojný na tele aj na duši.

Večer si nájdem chvíľku. A napíšem si zas. Víno každým rokom zreje, väčšinou k lepšiemu. Možno také budú aj tie krátke správy v listoch, odkazoch mojich ďalších rokov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?