Dlho som nevedela, že rána sú pekné

Autor: Marie Stracenská | 22.5.2013 o 15:41 | Karma článku: 15,68 | Prečítané:  1227x

Byt spí. Ešte nie je šesť. Do uší strkám slúchadlá a vybieham. Keď sa o trištvrte hodiny neskôr vraciam, fučím ako parný valec. Ticho otvorím dvere - oproti mne zbojníčka, v ruke plyšák a dolu lícami dve slzavé rieky. Rýchlo vyfučať, na strečing teraz nevydá: "Čo sa deje?" „Je mi smutno za škôlkou, maminka." Spotenou rukou beriem jej malú, sadáme si do kresla. „Snívalo sa ti o škôlke? Preto ti chýba? To sa stáva, že sa nám sníva o ľuďoch a miestach, kde nám bolo dobre." „Ale ja chcem ísť naspäť do škôlky, búúúú..." Zmotaná v náručí ako bábätko, do tváre nevidím, len jej šepkám do ucha - že v škôlke by teraz bola príliš veľká a keby nebolo školy, nevedela by čítať, nechodila by do zboru, nepoznala by veľa fajn dievčat.

Aj na druhý deň ešte všetci spia. Vstávam prvá, o niečo skôr než obyčajne. Toustovač som si pripravila už večer. Porozkladať chlebíky, všetko do nich pokrájať. Nehlučne natieram, ukladám, opekám. Potešia sa dobrej desiate, malí aj veľký.

Streda. Otočím žalúzie a pustím dnu ďalší deň. Zas mám náskok, netreba sa ponáhľať. Ešte nie je teplo... Hodím si mikinu a švihám k trampolíne pred oknom. Tichom ulice sa ozýva jemné vŕzganie pružín - nikto nevidí, ako dvíham  hore ruky aj kolená, skvelá rozcvička! Teraz nie je celý môj len byt, ale aj ulica! Nikde nikto, len hore a dolu a hore a dolu a rozbúchané srdce a rýchly dych a vysmiaty začiatok dňa.

Nemám rada budík a nerada vstávam. Aj preto som dlho netušila, aké môžu byť rána pekné. Na bežeckom chodníku stretávam len zajaca a prepelice. Doma som to ja, kto po prvý raz povie niečo nahlas. Je len na mne, čo pripravím do nového dňa mužovi aj malým. Byt je plný ľudí, ale aj tak som v ňom sama. Patrí mi celé ráno. Sama so sebou, v pokoji. Ticho a doma - s pocitom kráľovnej. Toto je moja chvíľa. Iba pár desiatok minút. Ale úžasný, jedinečný čas. Cez deň sa potom už nikdy nezopakuje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?