V dobrom aj v zlom

Autor: Marie Stracenská | 20.5.2013 o 15:02 | Karma článku: 17,53 | Prečítané:  10291x

Každú nedeľu sa vychystali do kostola. Už roky rovnako. Pani vždy aspoň o štvrť hodiny skôr, aby pred bohoslužbou chytila miesto v prvom rade a spievala žalmy s ostatnými ženami. Pán pomaly a rozvážne rovno hore na chór. Aj on do prvej lavice. Naklonil sa ponad zábradlie a skontroloval starkú dole, podal ruku priateľovi a omša sa mohla začať. Z kostola sa ostatné páry viedli prichytené „popod pazuch", oni to mali inak. Dedko po omši chodieval hrať karty do krčmy, babka pripraviť obed.

Skoro každý deň sa zvykli zastaviť u nevesty, dcéry a vnúčat. Babička predpoludním priniesla koláčik alebo prišla prehodiť pár slov, kým samé vrelo v hrncoch. Dedko navečer na poldeci a len tak posedieť.

Starký robieval na políčku, babka na záhradke. Mozole mali rovnaké, len každý od iného rýľa. Babka nosila mlieko kocúrovi, dedko kŕmil psa. Keď ich deti pozvali k sviatočnému stolu, sedel každý na inom konci. Ani postele nemali spojené, dokonca nespali ani v jednej izbe.

Skrátka, skoro nikdy som ich nevidela spolu. To už asi rokmi, vravela som si. Ktovie, akí budeme my po polstoročnom vzťahu. A či nás to vôbec stretne.

Až raz prišiel pán do kostola v nedeľu sám. Skôr a najprv za farárom, až potom na chór. Zhrbený o niečo viac. Nechal svojej panej slúžiť omšu, poslednú. Po bohoslužbe vynechal karty, išiel rovno k dcére. Ticho posedel, nezdržal sa dlho. Na zvyšok dňa zmizol v nízkom starom dome, ktorý spolu s babkou kedysi pradávno stavali. Akoby mu prestala chutiť domáca aj rozhovory s kamarátmi, pole nechal mladším, malý traktor vnukovi, o psa sa začala viac starať vnučka. Málo chodil von. A o dva mesiace deti nechali slúžiť omšu za neho.

Žili pekne, hovoria ich deti a vnuci. Spolu, aj keď to vyzeralo, že vedľa seba. Vždy si pomáhali. Toľkých ľudí som sa v živote pýtala tak veľa vecí. Možno by mi nevedeli odpovedať - ale aj tak je škoda, že ich sa už nikdy nespýtam aké to je - v pokoji a mieri žiť podľa jedného sľubu päťdesiat rokov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?