Stelárnik

Autor: Marie Stracenská | 8.4.2013 o 13:40 | Karma článku: 12,20 | Prečítané:  1980x

„A ty robíš presne čo?," spýtala som sa priateľa. „Som stelárnik." Zaznelo hrdo. Stelárnik. Vznešené slovo. Bude to mať niečo s hviezdami, veď aj pracuje v astronomickom ústave. „Pekné. A čo to znamená?" „Skúmam dvojhviezdy." Musela som sa zatváriť veľmi teľaco, lebo hneď pokračoval: „Dvojhviezdy sú skoro všetky hviezdy vo vesmíre. Vyše 75 percent hviezd nie je samých, ale vyskytujú sa ako dvojhviezdy." Stále som musela vyzerať dosť nechápavo, ukázal mi teda monitor.

Sivá plocha bola plná bodiek a keď na jednu z nich nazúmoval ukázalo sa, že jasný bod sa skladá z dvoch častí. Aha, toto je teda dvojhviezda. A také sú vraj skoro všetky svetlé body v našom dohľade aj ďaleko mimo neho. Stelárnik si vyberie niektorú z dvojhviezd a skúma, ako na seba navzájom tie hviezdy pôsobia, zisťuje, z čoho môžu byť zložené a kopu iných vecí, ktorým som nerozumela. „A na čo je to dobré?", vyhŕkla som a hneď som sa za prostorekosť aj zahanbila. „No, to je dobrá otázka. Keď sa takto opýtaš rovno poviem - z pohľadu nášho života teraz tu, asi na veľa nie." Jeho úprimnosť ma prekvapila. „Možno raz nám taký výskum pomôže odhaliť veci, ktorým nerozumieme, ukáže nové súvislosti. Teraz, no, asi veľký prínos môj výskum pre našu spoločnosti naozaj nemá. Ale veľmi ma to baví, ten výskum je skvelý a robím ho rád."

Spomenula som si na tento rozhovor večer. Chlapci boli na karate a my dve s drobkou sme si užívali babský večer. Julinka sa zmaľovala, prezliekla a usadila ma na gauč. Najprv mi predviedla baletné predstavenie. Potom sa hrala na rokerku.  Pridala vystúpenie roztlieskavačky a šou ukončila speváckym sólom. Poletovala po izbe, vrtela sa, prehupovala sa cez kreslo, výskala. Všetky výstupy som nahlas poobdivovala a po každom dlho tlieskala. Po poslednom aplauze som sa zadívala na ukláňajúcu sa zbojníčku v ružovom tričku, v ruke vyradený telefón namiesto mikrofónu. Svoje predstavenie deň predtým cvičila. Dlho sa chystala a tešila - a po pár minútach bolo potom. Neburácali davy, hrala pre jedného diváka. Jej tance som nenakrúcala ani nefotila. Keby sa ma niekto opýtal - na čo to bolo, asi by som odpovedala podobne ako priateľ stelárnik: žiaden veľký prínos to nemalo. Možno na ten večer obidve zabudneme. Ale možno si naň aj po rokoch spomenieme. Nie na tance,  spievanie, ani potlesk. Ale na to, že keď sme doma samy a je nám dobre, keď  robíme to, čo sa nám zachce, môže nám byť jedno, že to nie je perfektné. Baví nás to a robíme to rady. Vtedy nám rastú krídla.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?