Aj o detailoch

Autor: Marie Stracenská | 27.2.2013 o 11:45 | (upravené 27.2.2013 o 11:54) Karma článku: 19,33 | Prečítané:  1258x

Pol siedmej ráno, típnem budík. Otočím sa v posteli, ešte chvíľku môžem. Doma by som už štvrť hodiny behala po byte a dávala sa dokopy. Ale sme v kúpeľoch, tu nemusím byť v gala. Univerzálne tatranské oblečenie otepľovačky nevyžadujú šperky ani mejkap. Základ je hotový za pár minút. Ako to robia mamy, ktoré si dajú dolu čiapku a stále majú perfektné vlasy, som prestala riešiť. Zobudím malých, ideme na raňajky. Ktoré pripravil niekto iný. A potom do školy, chvalabohu deti za ten mesiac nič nezameškajú. Čo ročník to trieda, prvákov je len päť a učiteľka sa venuje každému zvlášť.

Pre mňa sú to tri a pol hodiny totálneho voľna. Idem si zabehať. Pracujem na počítači. Trochu. Celkom necieľavedome behám po internete alebo si čítam alebo idem niečo kúpiť. Nikto ma nekontroluje. Sloboda. O to viac sa teším na zbojníkov. A na to, že sa po obede budeme korčuľovať aj ako budem spod svahu obdivovať inštruktora lyžovania. Po večeri sa deti zídu v herni. Vyžmýkajú sa z posledných zvyškov síl, zatiaľ čo mamy preberajú úplne obyčajné ženské hlúposti. Komentujú seriál a klebetia. A čo. Raz za čas si poslepačiť nie je trestné. Do čaju pred spaním cvrk slivovice, o pol deviatej zhasnú deti, ja do hodiny po nich. Krásny unavený zimný deň.

Na druhý deň je jednému z detí zle. Večer sa na okno ozve hlasné zaťukanie. Sestra s mladým lekárom: „Prišli sme vás pozrieť." Keď sme do Lučivnej prišli po prvý raz, zistila som, čo  doslova sú detské kúpele. Deti tu majú vo všetkom prednosť. A lekári, sestry, rehabilitačné pracovníčky, správcovia, kuchárky, čašníčky - ich berú ako hlavných klientov. Milí, usmiati, pozorní a ochotní, ale asi im to nevydrží celý mesiac, aj oni musia byť občas unavení, pochybovala som. Často sa však striedali - a tak - vydržalo. Naozaj je tu všetko v cene? Lyžovanie s výbavou, korčuľovanie, bazén, sauna, detská herňa? Bolo. Výlety na sánkarskú dráhu, do jaskyne, skanzenu, na hrad? Aj to.

Všetky deti, ktoré tu sú, majú zdravotný problém. Sem ho chodia riešiť. Osadenstvo z kúpeľov robí detskú planétu snov. Malí vnímajú veľa. A ešte viac ich mamy. Keď je človek spokojný, začne si všímať detaily. Koláčik pri nástupe. Zástrčky opatrené záslepkami. Všade prístup na internet. Pod svahom a pri klzisku kanvy so stále teplým čajom. Denne k ruke čerstvé noviny. Aj keď fest nasneží pretiahnuté  a prešliapané cestičky. Na každom rohu smetné koše a vďaka nim čisto. To všetko hovorí -  vážime si vás a staráme sa o vás.

Skúsení a bohatí. Zhýčkaní, ľudia bez starostí. Určite sú nároční. Ale medzi najnáročnejších klientov rozhodne patria mamy s deťmi. Mamy, ktoré veľmi dobre vedia, ako horí malé čelo a malé telíčko slabne pri dlhej chorobe. Prebdeli nejednu noc a bleskovo reagujú aj na najmenšie náznaky ďalšej infekcie. Mamy citlivé na to, keď sa ich malí nemajú dobre. Presne také  chodia so svojimi deťmi do kúpeľov a veria, že im to pomôže.

Tu v Tatrách sa veľa hovorí o nárokoch a spokojnosti turistov a návštevníkov. Hotelieri aj majitelia reštaurácií vymýšľajú možné nemožné, aby sa im vracali. Zakladajú klastre, chodia na výstavy, tlačia propagačné materiály. Inšpiráciu a kopu odpovedí na otázku „ako na to" majú priamo pod nosom.

                         

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?