Mužský svet

Autor: Marie Stracenská | 18.2.2013 o 9:57 | Karma článku: 10,76 | Prečítané:  1006x

Sedia so sklonenými hlavami. Pohnú sa, keď po schodoch hore k nim prichádza žena. Dvihnú obočia, vymenia si pohľady. Prekvapené, ale nie zvedavé. Toto je mužský svet. Tak ako im patrí dedinská krčma, je ich aj tento kostolný chór. Pevným stiskom ruky sa bez slova zdravia s priateľmi. Na reči bude čas a miesto inde.

O chvíľu sa ozvú prvé tóny omše. Chlapci aj mladíci s partnerkami ostali dole. Chlapom patrí vrch. Oholené vráskavé tváre bez úsmevov. V nich vrytá prísnosť. Zhrubnuté kostnaté hánky. Nohavice s ostrými pukmi, pevný krok. Tmavé kabáty a pod nimi biele košele. Celý týždeň čakajú v skrini na svoju nedeľnú chvíľu.

Kantorka, mladá organistka, pribehne na poslednú chvíľu. Hoci spievajú aj modlia sa polohlasom, chór dunivo zahrmí. Sedia jeden vedľa druhého a predsa ďaleko od seba. Veľké ramená zhrbené, zopnuté dlane. Počúvajú mladého kňaza, čo by im mohol byť synom a vnukom. Nevidno odtiaľ do zvyšku kostola. Ale neprišli sa sem pozerať. Vonku majú možno silácke reči. No tu sú uzavretí. Rozjímajú. „Pane, nie som hoden..." Prežehnajú sa, pomaly a dôkladne.  Tak ako do roboty, s rozvahou a podľa regulí. Spev, tiché slová modlitby. Pokora. Chvíľa na premýšľanie.

Toto je mužský svet. Nedeľný chór dedinského kostola. Sklonené hlavy a vážne tváre zahľadené do vnútra. Takto vyzerá pokoj.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?