Zima a čas

Autor: Marie Stracenská | 7.2.2013 o 11:01 | (upravené 7.2.2013 o 11:12) Karma článku: 13,64 | Prečítané:  652x

„Ale naváľalo! Fúha! Na klzisku sme ráno zmerali tridsať centi čerstvého!" Po kolená v snehu som sa brodila naposledy ako dieťa. Vtedy som mala kolená výrazne nižšie, než dnes. Ráno sme vyšli z chaty do záveja, cestu na raňajky som rehotajúcim sa deťom musela prerážať. Fučali sme a uhýbali sa vločkám, ktoré vialo zhora do tváre. Muselo snežiť celú noc. A stále padá. Na schodoch k škole si správca utiera čelo, dnes mu nezávidím. „To je teda zima. Tu skončím, idem odhádzať pred jedáleň, potom k rehabilitáciám a zas sa môžem vrátiť." Hej. Dnes sa lopata riadne otlačí do dlaní.

Aj pred mesiacom bol takýto deň - ale v meste. Vtedy sa mi pri pohľade von oknom urobilo zle. Deň bol hnusný, plný nervov, neupravených upchatých ciest, nestíhania, stresu. Vytriasam sneh z vlasov a vravím  si - presne tu a presne teraz je všetko ako má byť. Hneď ráno sme sa s deťmi vyváľali v čerstvých mäkkých kopách. Ohadzovali sa a sledovali čerstvé stopy veveričky. Skontrolovali, ako narástli snehuliaci. Nikam sa neponáhľame, ale pritom  nikam nemeškáme. Vo vlastnom svete, v kúpeľoch v Lučivnej.

Tu je každú zimu najbelší sneh aký som kedy videla. Patrí nám všetok čas sveta, môžeme všetko, čo chceme. Požičiame si lyže a strávime kus popoludnia na svahu s malým vlekom. Ak stihnú odhrnúť klzisko, požičiame si aj korčule. Mrzne tak akurát a vonku sa dá byť do tmy. Nič to tu nestojí. Len chuť - byť s deťmi, zabávať sa a užívať si zimu.

„A viete, že tu teraz máme plno?", povedala nám sestrička pri nástupe. Ani sa nečudujem. Aj keď  sme stále vonku a vyzliekame a obliekame sa desaťkrát za deň, deťom prešiel kašeľ. Volajú to klimatoterapia. Encyklopédie píšu, že to znamená využitie teploty, vlhkosti, slnečného žiarenia, tlaku a špecifických podmienok danej oblasti. Keď sme sem prišli prvý raz, usmievala som sa nad tým trochu - takto „predávajú" čistý vzduch? Dnes začínam tušiť, že to má niečo do seba.

Predtým sme sa vyhýbali zime, teraz sa z nej tešíme. Doma na dolniakoch je sneh pár dní v roku, tu ho máme mesiac v kuse a nevieme sa ho nabažiť. Vonku sme celé hodiny, nalyžujeme, nasánkujeme a nachodíme kilometre denne. To všetko bez sopľov a zapáleného hrdla. Navyše kedysi päť antibiotík v roku, za posledný dvoje. Nie som odborník. Nezmeriam presne účinky klimato ani inej terapie. Môžem len pocitovo. A rovnica: príroda + milí ľudia + zábava + žiadne starosti ani náhlenie + každý večer spokojné uťahané deti -  má pre mňa jasný výsledok. Prajem to každej mame, ktorá tak ako ja neznáša vetu „fúkni poriadne a pri kašľaní si daj ruku pred pusu".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Američania spozorneli. Slovenský princ je hodný Oscara

Veľký šľachtiteľský príbeh sa začal celkom nenápadne.

PRIMÁR

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa mení sexualita?

Kvalita závisí od psychiky milencov.


Už ste čítali?