Tréner

Autor: Marie Stracenská | 28.11.2012 o 11:01 | Karma článku: 14,64 | Prečítané:  1042x

„Mami! Dnes som bol asistent trénera! A o mesiac máme skúšky! Tato, musíme aj doma trénovať, dobre?" Lavína hneď vo dverách, ešte ani „ahoj" a „ako ste sa mali". Hm. Ten chlap je fakt dobrý.

Môj syn je statik - hovorí o svojom priateľka a veľmi to vystihuje aj môjho. Hoci sú moji zbojníci dvojčatá, v prístupe k športu nemôžu byť rozdielnejší. Malá sa pohybuje zásadne behom. Preskočí každú mláku, zavesí sa na všetky preliezky v dosahu a vylezie na každý múrik, praker aj plot berie ako osobné výzvy. Lyžuje, korčuľuje, bicykluje, jazdí na koni, basketbaluje, pláva. Malý... najradšej sedí s knižkou alebo stavia z postavičiek a kociek strategické bojové formácie. A pohyb - občas - keď inak nedáme, ale iba ak už fakt naliehame.

Pri karate sme tentoraz nemuseli - náš syn na začiatku nasledoval kamarátov. Keď sa rozhodli skúsiť to oni, nie je horší. Prvý tréning bol zaujímavý. Druhý hravý. Pri treťom prišla výzva - a ani neviem ako sa dostávame k prvým previerkam toho, čo sa naučili. „Ič ni sa či go ro...", ráta doma každú chvíľu. Tréning vždy začínajú úklonom a stíšením. Potom behajú, skáču, cvičia a zas behajú, upokojujú sa a tréner celý čas cvičí s nimi, rozpráva im o rituáloch, vysvetľuje. Hodina a pol zbehne veľmi rýchlo. Šesťroční spolu s dospelákmi. Tí malí sú malí. A rozbláznení. Štuchajú sa, predbiehajú, padajú. Sem tam aj nie vlastnou zásluhou. Vtedy občas priletí jemný pohlavok a ruka ukazujúca na okraj telocvične. „Dvadsať", povie tichým hlasom tréner. A deti vedia. Kačáky, ľahsedy, kliky. Trest je trest. Prijímajú ho bez slova.

V škole sú samé učiteľky. Mužov, pri ktorých môžu deti poznávať silu ich autority a jasný vecný prístup je mimo rodiny ako šafranu. Som vďačná chlapíkovi s tmavohnedým pásom. Ak o mesiac náš statik bude chcieť uspieť, bude to vďaka - a kvôli nemu. Je výnimočný, príjemný, šikovný, s deťmi to vie a robí, čo ho baví. Ale deti získava aj inak. Je skrátka Chlap. A pre tých malých rozdivených chlapcov aj Hrdina.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?