Maturanti

Autor: Marie Stracenská | 15.11.2012 o 11:58 | (upravené 15.11.2012 o 12:07) Karma článku: 16,89 | Prečítané:  1667x

„Budú to tri triedy maturantov. Potrebujú vedieť ako vystupovať, hovoriť, pôsobiť dobre a presvedčivo." Také bolo zadanie. To zvládnem. V pohode. Už som stála pred komplikovanými skupinami.

Prvá hodina, zvoní a trieda sa pomaly plní. Tretina miest je prázdna. „Ste všetci?" „Nie. Ale oni ešte možno prídu." Najbližších pätnásť minút sa dnu trúsia chalani aj dievčatá so sklonenými hlavami, ale totálne v pohode. Že meškajú? A čo? Ostatní sedia a počúvajú. Teda, počúvajú... Podopreté brady, uložení na laviciach, ešte stále mentálne v perinách. „Jeden z vás so mnou teraz totálne nesúhlasí. Alebo mu vôbec nesedí celá táto situácia." Podarilo sa. Spozorneli. Obzerajú sa, kto to je. A podľa čoho to asi tak môžem tvrdiť. Super, mám ich pozornosť. Vydrží asi pätnásť minút. A potom treba nasadiť ďalšie zbrane. Príklady, príbehy, video, vyťahujem ich samých k rozprávaniu. Ale je to boj. Pár vpravo celkom vzadu ma má srdečne v paži. Muckajú sa už pol hodiny v kuse, nech im tá vášeň vydrží. Dievčina uprostred vľavo viditeľne pospáva. A všetci sa z času na čas zhovárajú so susedmi, ani sa nenamáhajú tlmiť hlas.

Prestávka. Prichádza druhá partia. Tých je plná trieda. A po prvých minútach viem, že to nie je vôbec výhoda. Viac chlapcov ako dievčat. Evidentne gendrovo rozhádaní. Aj počúvajú, aj reagujú a zaujíma ich to, lenže ono je cool byť nad vecou. Komentujú sa teda navzájom, kohokoľvek aktivitu -odpovede na moje otázky - zhadzujú. Dvaja mládenci sedia s nohami na lavici. Jedna dievčina sa počas hodiny komplet nalíči. Asi má počas prestávky rande.

Tak už len jedna trieda, povzbudzujem samú seba. S prvým žiakom prichádza aj problém - čerstvo vytlačené maturitné oznámenia. V úhľadných kôpkach ich prináša evidentný premiant triedy. Kým sa všetci usadia, rozdistribuuje ich prvým piatim spolužiakom. Začínam rozprávať a moje slová nie sú to jediné, čo lieta povetrím. Mládenec hádže balíky oznámení postupne celej triede. A decká postupne vyťahujú lepidlá a svoje maličké fotky. Môžem sa rozkrájať. Oznámenia sú práve teraz najdôležitejšia vec na svete. Tak to dorozprávam tej hŕstke, čo zvláda lepiť aj počúvať a občas na mňa dvihne oči. Jasné, ja im nedám päťku ani poznámku. Vďaka prednáške získali hodinu a štvrť k dobru.

Som si istá, že o rok budú mnohí z týchto mladých sedieť v laviciach posluchárne a pozorne sledovať výklad profesora. Neviem, čo presne sa stane počas najbližšieho roka. Ten rok je asi - zvláštne zázračný. Žeby tie reči o maturite ako o bráne do dospelosti neboli len taká floskula?

A ešte PS. Úprimne obdivujem a skláňam sa pred učiteľmi, ktorí do tejto džungle vchádzajú deň čo deň a deň čo deň sa snažia frajerov a fešandy naučiť všetko tak, aby sa za nich nemuseli hanbiť...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?