Jump Trampolina

Autor: Marie Stracenská | 24.10.2012 o 13:58 | Karma článku: 12,79 | Prečítané:  820x

Toto je prvá konferencia, kde som si počas žiadnej prezentácie nezapla počítač. Obedujem a dochádza mi, že takéto zvláštne zhromaždenie ľudí zažívam asi prvý raz.

Od rána počúvam, prečo robiť dobré a užitočné veci, ktoré menia svet okolo, prečo robiť veci pre iných. Hovoria ľudia, ktorých zaujímajú bicykle a snažia sa, aby sa na nich jazdilo v mestách bezpečnejšie. Ľudia, ktorí  majú radi prírodu, chcú robiť a robia kultúrne projekty, programy pre mladých, učia ľudí vidieť ulice ako verejné priestory. Upratujú, vlajočkami značkujú psie exkrementy a rátajú ak index zahovnenia sídliska, dávajú na chodníky krabice s legom a nechávajú ľudí spontánne opravovať diery alebo piknikujú pri hausbótch. Robia to nielen pre seba. Robia to - vznešene to znie - vo verejnom záujme. A hovoria iným ako na to a prečo sa nebáť. Tristo lístkov na túto konferenciu vypredali za tri dni.

Ľudia, ktorí tu hovoria, hovoria jedno - všetko sa dá. Je možné robiť všeličo, ak viem, čo chcem, veľmi mi na tom záleží a nie som na to sám. Občas je to boj, narážanie na úrady, odmietnutia, ale stojí za to bojovať a skúšať. Lebo všade sa nájde niekto, kto sa zachová ako spojenec a poradí a pomôže.

Prečo to robíš - pýtajú sa ich občas známi. Ľuďom z biznisu sa to dosť ťažko vysvetľuje. Vete - lebo to treba a vidím v tom zmysel - niekedy veľmi nerozumejú. Veď to neprináša peniaze. A je to kopa starostí. To hej. Ale aj vyčistený trávnik, nové cyklocesty, za darované starinky kúpený zájazd deťom z detského domova. A to nie je málo.

V treťom sektore, neziskovkách, sa nedá zarobiť. Aj to počúvajú. No, asi nedá. Ale je pravda, že tí ľudia, ktorí v nich pracujú nežobrú a starajú sa - o seba a o iných. A motivácia? Asi najvýstižnejšia odpoveď: „Čím viac TSND za minútu počúvam, tým viac mám pocit, že do toho chcem ísť. TSND znamená to sa nedá. A mňa baví vysvetľovať im a dokazovať, že sa to dá."

Jeden môj priateľ sa riadi heslom: Zarábam peniaze, aby som mohol robiť aj veci, ktoré mi nič nezarobia. Aktivity musia byť v rovnováhe. Vtedy svet funguje. Často na tie vety myslím. Obzerám sa na Jumpe okolo seba. Nie je na Slovensku málo ľudí, ktorí to vidia rovnako. A áno. Vtedy svet funguje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Američania spozorneli. Slovenský princ je hodný Oscara

Veľký šľachtiteľský príbeh sa začal celkom nenápadne.

PRIMÁR

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa mení sexualita?

Kvalita závisí od psychiky milencov.


Už ste čítali?