Blšky

Autor: Marie Stracenská | 14.8.2012 o 12:27 | Karma článku: 26,02 | Prečítané:  2751x

„Maminka, a ty vieš chytať blšky?" Blšky? Dieťa, pánečky, veď ty hádam blšky nemáš... „Takto, ako mi babka chytá." Jáj, takto? Babka sa usmieva drobke spoza chrbta a puká o seba nechtom na palci a ukazováku. Jemne to praskne, keď to urobí tesne za uchom. Poznám to, aj mne to párkrát urobila. Chytá blšky. Tak sa s malými mazná. „Neviem, sojka, ako babka to neviem." Mám mäkšie nechty. Ale ani keby som ich mala ideálne. Toto je babkina špecialita, nech si ju malá zapamätá od nej.

Keď som bola na vysokej, po prvý raz v živote som mala dlhšie vlasy. Nosila som ich rozpustené, váľali sa po pleciach a po chrbte. Sedávala som alebo líhala na gauči v maličkej pracovni v byte babičiek. Učila som sa do školy. Prababička ku mne občas prišla, prisadla si a z vlasov mi zapletala nekonečné vrkôčiky. Nikdy ich  nezopla, preto sa vždy hneď rozmotali. A tak ich zaplietla znova a znova. Robila to automaticky. Hovorili sme pri tom o škole, obede, ktorý varila alebo vôbec o ničom.

Babička mala niečo podobné. Často ma brávala na koncerty a do divadla. Keď sa v sále zotmelo, ešte predtým, než prišiel na scénu dirigent alebo prvý herec, vždy ma pohladila po ruke položenej na operadle a jemne mi ju stisla. Po predstavení mi ruku chytila zas a stisla trochu inak. To prvé stlačenie bolo „už to bude, tešme sa" a to záverečné „ďakujem, že sme tu boli spolu, bolo to pekné". Potom sme sa chytili popod pazuchu a kráčali nočnou ulicou domov. S nikým iným som takto nikdy nechodila. Tie dotyky si veľmi dobre pamätám. 

Nebudem brať mojim deťom a ich babke chytanie blšiek. Raz im ju možno pripomenú viac, než akákoľvek verná fotka alebo vec, ktorú od nej dostanú. Prehrabávam si svoje krátke vlasy a na zápästí cítim jemné dotyky prstov. Mám vlhké oči. Starých rodičov nám zosiela nebo. Priskoro nám ich berie. Chvalabohu, že nám po nich necháva nekonečné vrkoče, stisky rúk a praskajúce blšky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?