Žena z Oravy

Autor: Marie Stracenská | 10.7.2012 o 8:59 | Karma článku: 13,71 | Prečítané:  1008x

Políčko ako veľká záhrada, dookola ním prechádza žena. Má sivé vlasy stiahnuté do vrkoča, v rukách hrable. Na sebe voľnú šatovú suknicu bez rukávov, tenké holé ruky opálené. Trochu zhrbená, s hlavou dole. Ťažko jej odhadnúť vek, staršia. Okolo nej sa tmolia dve metrové deti. Asi vnúčatá. Žena rozprestrie na zem dve plachty - veľkú a malú. Ide odzadu - zhrabne trs pokosenej trávy a položí na veľkú plachtu. A ďalší a ďalší.

Pomaly trs za trsom, ťažké zväzky sena kladie na kopu. Hýbe sa pomaly, ale systematicky, rovnaké pohyby bez zmeny. Nenapije sa, ani nezastaví, čelo si otiera keď kráča od plachty k ďalšiemu kusu poľa so senom. Sem tam napomenie krpcov, aby sa jej nemotali pod nohami. Deti sa naháňajú po okraji políčka, vyskakujú, mávajú rukami, ktovie, na čo sa hrajú. Pole sa čistí, látka na zemi sa plní.

Z terasy hotela ženu pozoruje dvojica. Pred sebou na stolčeku preso a vychladenú kolu. „Keď sme prišli, mala tú plachtu prázdnu", povie ona a vyfúkne prúžok dymu. Pozerá sa na kopu sena, ktorá je teraz vysoká ako dospelý človek a stará žena na ňu stále prikladá. „To je Daniela", otočí sa a povie on. „Ty ju poznáš?", opýta sa ona. „Hej, je z dediny. Jej muž pije. Ona sa nezastaví, stále niečo robí. Keby sa oňho nestarala, nebol by tu už."

Políčko je od terasy vzdialené asi tristo metrov. A tých tristo metrov je v tejto chvíli ako sto rokov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?