Vedia

Autor: Marie Stracenská | 14.6.2012 o 10:15 | (upravené 14.6.2012 o 12:54) Karma článku: 11,31 | Prečítané:  965x

Čo je trestnoprávna zodpovednosť? A čo z nej vyplýva? A čo hrozí plnoletým na rozdiel od mladistvých? Viete? Neviem, či by som ja vedela odpovedať tak, aby právnik nekrútil nosom. A som si istá, že keď som mala šestnásť, nevedela by som určite.

Časy sa zmenili. Tí prváci na geodeticko-stavebnej strednej škole vedia. Celkom presne. Je im jasné, čo je podmienka, aký je rozdiel medzi lúpežou a krádežou, aj že im za zlé veci hrozí polovičný trest než previnilcom 18+. Len rozdiel medzi trestným činom a priestupom potrebujú dovysvetľovať.

Policajt, ktorý im o tom prišiel rozprávať, sedí pred nimi medzi lavicami. Rozpráva, pýta sa, a pýtajú sa aj oni. Či je zločin byť pod vplyvom niečoho. V čom sa líši odsúdenie a podmienečný trest. Tie decká, ktoré vídam pofajčievať v parku a flákať sa so zaplombovanými ušami ticho počúvajú. Reč je o tom, čo sa ich týka alebo sa týkať môže - pitie alkoholu, mäkké drogy, prvé šoférske skúsenosti. „Bacha na malé, ľahké a drahé veci. Tí, čo ich kradnú sú mladí a veľmi sympatickí. Jazdia dobrými autami, v obchodných centrách si ich nevšimnete. Práve preto sa im darí, tak, že ich krásne frajerky nosia drahé handry a chodia s nimi na dovolenky do Dubaja. Príjmy majú od ľudí, čo si nedávajú pozor", chce skončiť policajt dve minúty po zvonení. Decká sa nemrvia na prestávku, nech hovorí ďalej.

Policajt nenavádza a ani nehrozí. Trpezlivo vysvetľuje. Nielen dôsledky nezákonností a trestných činov. Dáva príklady ľudí, ktorí doplatili na to, keď robili zle alebo boli príliš naivní. Neprišiel urobiť bububu ani sa vyhrážať. Len povedať čo najviac preto, aby sa s týmito deckami tak skoro nestretol on alebo nejaký jeho kolega v celkom inej úlohe.

Niečo som sa dozvedela aj ja. A prekvapilo ma, akí podkutí sú dnes šestnásťroční. Zvoní koniec prestávky a mne napadá - poznám veľa dospelých, ktorým by sa zišlo vrátiť sa do školskej lavice. Aspoň na niektoré hodiny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?