Okno

Autor: Marie Stracenská | 14.5.2012 o 10:23 | Karma článku: 8,88 | Prečítané:  735x

Prvá prichádza ráno ženská ruka. V zime to bolo iné, to ju predbehla mužská - pootočila kľučkou a otvorila. Teraz je to ženská, lebo otvorené býva okno aj v noci. Ruka odhrnie žalúzie, nech dopadá čo najviac svetla. O chvíľu mužská sklon žalúzií skoriguje - svetlo je fajn, ale nemusí každý vidieť, čo sa vnútri deje.

A vzápätí zas ženská - okno otvára naširoko. Priestor sa naplnil teplými vôňami jedla a treba ich trochu preriediť čerstvým vzduchom. Po niekoľkých minútach okno tá ženská ruka zavrie, stačilo chladu. Prichádza mužská, pootvorí - chlad sa dá prežiť a nech sa vetrá. A ženská okno zas zatvára - brr. Aby ho mužská o chvíľu nenápadne otvorila - dýchať treba. Zasa ženská, ale okno tentoraz nechá tak. Už je oblečená v dlhom teplom rukáve a len narovná jemnú záclonu. To mužská nikdy nerobila. Ženská ruka cez deň podchvíľou ťukne do drievok zavesených nad oknom, jemne dreveno zacinkajú. A večer mužská ruka zastrie žalúzie a ženská po nej upraví záves.

Okno je svedkom malých pohybov, otvorení, zatvorení, odhrnutí, zastretí, umytí aj rozhodení a uprataní. Vidí úplne opačné činy ženských a mužských rúk. Na tom okne sa striedajú a stretávajú. Každá robí skoro vždy to isté, ale presne opačné ako tá druhá. Už celé roky. A hoci úplne odlišné, ešte tie pohyby tak asi dlho robiť budú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?