Konzultácie

Autor: Marie Stracenská | 3.5.2012 o 11:48 | Karma článku: 12,78 | Prečítané:  982x

Aká som rada, že vysokoškolský diplom už mám. Aká som rada, že ho nemusím získavať teraz. Neviem, či by som ako študentka bola taká bezstarostná s tým, čo o písaní diplomoviek dnes už viem.

Keď si ma Zuzka vybrala minulý rok za konzultantku, bola som veľmi polichotená. To je honor, mať na starosti niečiu diplomovku. A zodpovednosť. Raz sme sa stretli predtým, než na nej začala robiť, niekoľkokrát počas práce. Chválila som jej nápaditosť a samostatnosť, odsýpalo to. Asi je netypická študentka. Nenechávala veci na poslednú chvíľu, naozaj aktívne pracovala. Obe sme mali dobrý pocit.

Na konci apríla to odovzdala. Zvedavá som čakala, čo sa bude diať a ako to celé dopadne a či obstojí(me).

Nájdite, prosím, oponenta, inak nájdeme sami napísala mi vzápätí fakulta. Aha. Nevedela som, že to je moja úloha, ale dobre, nájdem, aspoň si budem istá, že oponent o danej téme niečo bude tušiť.

Vyplňte výkaz, prišla z fakulty ďalšia prosba spolu s formulárom. Vypísala som termíny, keď sme sa so Zuzkou stretli a porátala cestovanie a hodiny vymýšľania aj čítania a dopĺňania práce. Vyšlo to na 31 hodín. Je to výkaz len na jeden mesiac, peniaze máme len na štyri hodiny, za celé konzultovanie môžete dostať 23 eur  - dostala som odpoveď a vypísaný formulár. Aha, tak nie vyplniť. Len podpísať to, čo je dané. A že to neodráža realitu? Taký je systém, dostala som zdôvodnenie.

Vyplňte posudok, následná prosba a ďalší formulár. Jedna strana tabuľky s úzkymi kolónkami žiadajúca odo mňa len stručné odporúčanie a otázky pre študentku na obhajobe. K tomu rozhodnutie, či môže obhajovať. Diplomovku som čítala niekoľko hodín a robila si poznámky - chyba. Nikto o ne príliš nestojí. Nevadí, Zuzke som to aj tak povedala osobne.

Porátajte body na známku, ktorú si študentka zaslúži - aj to odo mňa chcel formulár. Na A nemožno zo 100 stratiť viac ako 5. No... Každý súdny dospelý posudzovateľ vie, že veci môžu byť vždy lepšie. A tak mne vyšlo tesné B. Spomenula som si na svoje diplomovkové časy a to, aké ťažké srdce som mala na svojho konzultanta za navrhnutú dvojku. No, teraz mu to za zlé už nemám.

A nakoniec už iba kontrola originality - vaša diplomantka má podľa protokolu kontroly originality 0% textu, ktorý má prekryv  s indexom prác korpusu CRZP. Veď vravím, poctivka.

Vraciam sa na začiatok. Aká som rada, že už svoje diplomy mám. Tento systém, hoci kritický, je nastavený tak, že nijako nemotivuje konzultantov, aby sa venovali študentom. Najdôležitejšie sa mi zdá zisťovanie, či študent neodpisoval - čo na tom, že celá práca je možno plochá a nezaujímavá. Hodnotenie práce vyznieva zatiaľ dosť formálne - som zvedavá na obhajobu.

Mne sa moje diplomovky páčili. Verím, že aj Zuzka je spokojná so svojou. A stále pokladám konzultovanie za česť. Hoci je v kontexte okolností je tento pocit asi smiešny...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?