Mário

Autor: Marie Stracenská | 18.4.2012 o 11:14 | Karma článku: 10,50 | Prečítané:  1035x

Keď k nám prišiel Mário asi pred rokom po prvý raz, bola som trochu rozpačitá. Mohutný chlapček od susedov, zo škôlkarskej triedy mojich detí a ... Róm. Prestaň, okrikovala som sa v duchu, neprenášaj na malých svoje predsudky. Je to kamarát ako každý iný. Je dobré, že ho nevyčleňujú. Ako inak ich chceš viesť k tolerancii. Nič zlé nerobí, je milý, je to skrátka jeden z ďalších škôlkarov, ktorý sa u nás zastavil. Najviac sa vtedy spolu nasmiali na tom, že sa bál zoskočiť do mäkkého vreca z ich poschodových postelí - malí iný spôsob smerom dolu nepoznajú.

„Môžeme ísť na Máriov dvor?", pýtali sa odvtedy veľakrát zbojníci. Hovoria tak vnútornému átriu, hrávajú sa tam spolu. „Mário dnes nemôže, musí písať", povedali, keď ho mamka nútila robiť jedno popoludnie vlnovky a čiarky. „Idem ešte na chvíľu za Máriom", oznámi občas Matúško, keď sa vraciame zvonku a jemu sa ešte nechce pod strechu.

Takže som si zvykla. Jeho tatka nepoznám, je stále v práci. Mário, jeho mamka, malá sestra - ani o nich veľa neviem. Ale sú priateľskí a viem, že sa snažia, aby chlapček nezaostával.

V nedeľu som varila a zdalo sa mi, že niekto klope. Otvoril manžel. Návštevníka som nepočula. „Nie, nedá sa, práve odchádzame. Nabudúce", povedal muž a zatvoril dvere. S deťmi sa práve chystali na záhradu k priateľom. „Kto to bol?", spýtala som sa. „Mário. Či nejdú zbojníci von." Utrela som si ruky, išla pomôcť s navliekaním do mikín a zhľadávať šatky a čapice. Tak nabudúce. Vedela som, že malých čaká príjemných pár hodín behania. Ale - zrazu som si prekvapene uvedomila - prišlo mi aj trochu ľúto, ako zle si to tentoraz Mário načasoval.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?