V tuneloch

Autor: Marie Stracenská | 29.3.2012 o 11:07 | Karma článku: 6,55 | Prečítané:  968x

Vôbec si už nespomína, či o nich čítala alebo jej to niekto rozprával. Malé čarovné postavičky, možno víly alebo škriatkovia, ktorí pomáhajú ľuďom. Pamätá si, že boli milí, robili dobre a žili v tuneloch. Ale boli veľmi krehkí. A zahubiť ich mohlo, že ich nejaký človek zazrel. Preto v tuneloch treba mať zatvorené oči - aby sa žiaden z tých drobných rozprávkových tvorov nerozplynul ako obláčik - zapamätala si z detstva. Nikdy by si ho nechcela vidieť?, pýtala sa jej raz sestra. Chcela, ale to by zomrel, odpovedala vtedy a sestra súhlasne prikývla. Nechceme ich zahubiť, nebudeme sa snažiť vidieť ich.

Bývali v kraji bez vlakov. A teda aj bez tunelov. Aj ako študentka jazdievala roky domov zo školy autobusmi po cestách, ktorým by tunely pomohli, ale vtedy ešte nestáli. Vlakom išla po prvý raz k babičke. Vtedy si spomenula - na maličkosť, jeden z milióna detských príbehov. V kupé sa zotmelo a ona tuho stisla viečka. Nech ani úzkou medzierkou medzi mihalnicami nezazrie drobnú postavičku, ktorá by sa jej pred očami rozplynula a zomrela. Otvorila ich až keď ucítila svetlo. Si šibnutá? Taká blbosť. Už nie si decko! Ale keď prišiel ďalší tunel, zas zatvorila oči.

Tunely časom pribudli aj na cestách pre autá - svieti sa v nich a oči treba mať za volantom stále otvorené. Aj tunelom pre električky veľakrát išla, v osvetlenom vozni sa každý díval okolo otvorenými očami, aj ona.

Odvtedy, čo počúvala alebo čítala príbehy o malých pomocníkoch z tunelov prešli desiatky rokov. Je dávno dospelá. Ale stále keď vlak vchádza do portálu v skalnej stene alebo v kopci, privrie oči a nechá ich tak až kým nevyjdú von.  Boli to len rozprávky a ani si ich nepamätá. Ale za viečkami má v tých chvíľach oči malého dievčatka, ktoré si predstavuje poletujúcich drobných tvorov a želá si, aby ich bolo čo najdlhšie čo najviac.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?