Namiesto Nepálu

Autor: Marie Stracenská | 20.2.2012 o 11:33 | Karma článku: 11,55 | Prečítané:  1111x

Poznám ľudí, ktorí sa zbalia a odídu do Nepálu. Alebo do Indie. Do kláštora. Nie kvôli viere. Idú tam vyčistiť si hlavu, oddýchnuť si, vypnúť, odstrihnúť sa od sveta plného stresu. Môj Nepál nie je ďaleko. A cesta tam nestojí zďaleka toľko ako letenka do Ázie. Môj Nepál sa volá Tatranské kúpele Lučivná.

Ich heslo by pokojne mohlo byť - zabudnite na prácu a na stres, odložte hodinky, bude vám stačiť sa riadiť vlastným rytmom a počasím. Naučte sa mantru „fliska - šál - čiapka - rukavice - otepľovačky cez čižmičky" a cíťte sa tu ako doma.

S deťmi som tam strávila takmer tri týždne. Kúpeľné procedúry majú presné načasovanie, dajú sa stíhať absolútne bez naháňania. Presné načasovanie majú aj časy stravy - ktorú - úžasné! - pripraví niekto iný a je jej toľko, že sa po návrate domov bojím zvážiť. Vo východných meditačných centrách sa človek vraj veľa naučí. To aj tu. V dňoch, keď teplomer ukazuje 26 stupňov pod nulou si človek hrabne riadne do seba každú jednu minútu, čo strávi vonku. V ašramoch robia ľudia zmysluplné a často sa opakujúce veci - kto niekedy ťahal a spúšťal dolu svahom sánky alebo tubingové koleso dve hodiny, aj o meditácii užitočnosti a zmaru niečo tuší. Pozorovanie inštruktora ako učí deti stáť na lyžiach ma utvrdilo v sebapoznaní - je veľa ľudí v mnohých veciach oveľa lepších ako ja. Ďalšia vec - odriekanie. Strata súkromia a neustále prispôsobovanie sa potrebám detí tak nazvem s pokojným svedomím.

Moje všedné dni - tak ako ostatných rodičov - štandardne napĺňa práca. Tu sa však pracovať nedá. A tak je to dobré. Vyvetranie a odstrihnutie sa od sveta je dokonalé. Aj od diania v ňom. Noviny čítame s dvoj - trojdňovým oneskorením. Všetko nám  pripadá ako správy z iného sveta, ako ozveny niečoho, čo sa nás dotýka len okrajovo. V kúpeľnom mikrosvete sú najdôležitejšími správami informácie o premietaní rozprávok a spoločnom modelovaní zo slaného cesta. A hodinky? Zaspávame s deťmi,  priznávajú s úsmevom mnohé mamy. Po desiatich hodinách spánku človek nepotrebuje budík - a ráno celkom prirodzene precitne do ďalšieho mrazivého dňa. Plného snehu, hrania sa, predýchavania, cvičenia, opakovania známej matry stále dokola, dobrého jedla a kopy času stráveného so samým sebou a tými, čo ho najviac potrebujú.

Do východných meditačných centier mnohí chodia hľadať zmysel svojho života. Nie vždy treba jazdiť ďaleko. Zmysluplnejšie tri týždne, než som strávila s deťmi v Lučivnej, sa mi tento rok už asi neprihodia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?