S dušou bojovníka

Autor: Marie Stracenská | 23.1.2012 o 14:39 | (upravené 23.1.2012 o 15:02) Karma článku: 6,53 | Prečítané:  928x

Dve armády stojace oproti sebe. Na hradbách  silák s roztvorenými krídlami, priamo pod ním rytier s mečom a „kušník". „Kopiník" sa chystá osedlať draka, ale v ceste mu stojí jazdec. Za hradbou je malý prístrešok pre dinosaura, ten tráži poklad - sklenenú fľaštičku. Okolo bojovej línie poletuje režisér celej scény, ústami strieľa a píska, vybuchuje, ujúka. Mení hlas, reč je často vymyslená.

             

O deň neskôr, o dva dni, ten istý deň po pár hodinách.

  

A zas zakrátko. Tentoraz doplnené: „Maminka, poď sa so mnou zahrať. Budeš tí zlatí, dobre? Tých je menej, aby som vyhral."

                     

Podobné výjavy skladá už asi rok. Vždy sú iné. Obranné valy a zástupy bojovníkov z radov rytierov, gormitov, malých kondervajíčkových panáčikov a legových figúrok. Malé bojové scény sa odohrávajú na rôznych miestach bytu. Zbieram ich obrázky, príbehy nie vždy stíham. Dobrí sú v nich dobrí a zlí vždy s prehľadom prehrajú.

              

„Maminka, ukážem ti niečo. Aha, to je bitka pri Kreščaku. Tam anglickí lučištníci porazili francúzskych rytierov. Prišli so zbraňami, ktoré tí druhí nepoznali. A toto je vieš čo? To je jeden generál, ktorý išiel do Ruska a premohla tam celé jeho vojsko zima, neboli na ňu pripravení a zamrzli. A ešte ti ukážem jedného veľmi statočného. Tento bojovník bežal veľmi ďaleko aby povedal ostatným, že jeho vojsko zvíťazilo, to sa stalo v Aténach." Hľadím na jeho výtvor na stole, malý zatiaľ sedí vedľa na gauči a listuje hore dolu v tatovej knihe. Ukazuje mi obrázky, čítať ešte nevie. Dychtivo a zapálene hovorí o udalostiach, o ktorých ani ja toho veľa neviem. „A prečo ten ujo bežal, Matúško, vieš?" „Musel oznámiť, že zvíťazili a potom od vyčerpania úplne odpadol. Tak ďaleko bežal ako od nás do Bratislavy a ešte viac!" Hovorí rýchlo, prštekom ťuká do stránky. O chvíľu odbehne. A ja viem, čo o desať minút nájdem v detskej.

Možno z neho raz bude stratég. Možno bude písať príbehy. Verím, že na to, čo ho popri hraní učí tato o histórii, úplne nezabudne. Má len päť a pol roka. A síce jednoduchým slovníkom a pomocou detskej logiky - ale o kohortách, obranných líniách aj starobylom spôsobe stavby ciest či rôznych druhoch brnenia vie čo to už naučil aj mňa. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?