Sny a želania

Autor: Marie Stracenská | 27.12.2011 o 11:00 | Karma článku: 11,72 | Prečítané:  1067x

Keď bola malá, určite si ako iné dievčatá želala bábiky, ozdoby, sladkosti a veľa pozornosti. Potom otca, ktorý odišiel príliš skoro. Mamka aj sestra sa snažili želania splniť, ako sa dalo. Nie všetko šlo. Stretla som ju na gymnáziu. Ako dobrá dcéra vtedy všetko robila pre dobré známky a ľahký prechod na vysokú. Snažila sa a podarilo sa. A ako každá dievčina si potom veľmi priala stretnúť veľkú lásku. Našla ju, vzali sa, s chalanom, do ktorého som ja ako dievča bola roky zaľúbená.

Vtedy sa z nás stali priateľky. Snívala o cestovaní. Spoznať svet, zabezpečiť sa. Odcestovali spolu s manželom za more a tam sa jej splnilo ďalšie želanie. Dieťa. Vrátili sa domov a tu malý prišiel na svet.

A vtedy sa jej želanie celkom zmenili. Prestali byť podobné, ako väčšiny z nás. Aby bol zdravý, zdravší, vraveli sme si spolu. Aby lekári zistili, čo sa deje, opakovala veľakrát. Aby prišli na to, čo sa pokazilo a prečo, že nie je ako iné deti. Že ho zrádzajú svaly a naopak trápia alergie na skoro úplne všetko. Želala si prestať chodiť stále po nemocniciach. Chcela zistiť čo najviac, aby mu mohla pomôcť a tiež, aby vedela, či môže mať ďalšie deti. Lekári sa snažili, ale všetky jej priania splniť nevedeli.

Prešlo niekoľko rokov. Už je to dávno, čo si želala vrátiť sa do práce. Vie, že sa to tak skoro asi nestane. Nedá sa, syn ju potrebuje. Jej každodennú obetavú opateru, stopercentnú pozornosť. Nikdy sa nesťažuje. Len prijíma, čo príde a dáva zo seba všetko. „Veľmi by sme si priali komunikátor. Je drahý", povedala mi naposledy. Jej posledné želanie by pomohlo chlapčekovi k tomu, aby aj iní rozumeli tomu, čo potrebuje. Aby ho pochopili tety v škole aj celkom cudzí ľudia - ktorým nevie vysvetliť ani to, že je hladný alebo mu je zima. Komunikátor... Želanie mamy, čo dávno zabudla na priania, ktoré má väčšina z nás. Želanie mamy, pre ktorú je môj občasný povzdych, že deti sú hlučné, robia neporiadok a stále niekde behajú, možno nesplniteľným snom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?