Drobná lyžička

Autor: Marie Stracenská | 26.12.2011 o 15:17 | (upravené 26.12.2011 o 15:35) Karma článku: 10,18 | Prečítané:  778x

Vypadla na mňa, keď som vyberala zo sekretára sviatočný príbor. Musela som ju tam uložiť spolu s ostatnými vecami po babičke a vtedy som si ju nevšimla. Malá drevená lyžička. Zabalená v jemnom papieri, ktorý sa trhá. Na lyžičke vyryté CZF 1914, 1915 a 1916.  Je ľahučká. Čas sa jej nedotkol. Iba to, že drevo je celkom suché prezrádza jej bezmála sto rokov.

Nabrala by som ňou jeden hlt polievky. Ale nevyzerá používaná, skôr mala byť spomienkou - na službu na fronte. 

   

„Kuchařem dobrovolcem", hovorí nápis pod starou fotkou v maličkom albume venovanom môjmu pradekovi. Bol pri nej priložený jemný vyšívaný  obrúsok.

 

Viem, že pradedko zažil dve veľké vojny. V prvej bol ako mladík. Babička - jeho dcéra, ktorá o veľa rokov neskôr album robila, ho na každej fotke označila malým krížikom. Predstavujem si, ako pradedko sedí niekde pri hrncoch a stružliká malú lyžičku. Iba tak na jeden hlt, aby mu pripomínala hlad, zimu a nepohodu aj v časoch, keď už bude dobre.   

  

Vojna sa skončila, stretol moju prababičku. Mala devätnásť, keď sa brali.  

                 

Narodili sa im dve deti. Všetko bolo krásne... až kým sa nezačalo bojovať nanovo. V  druhej vojne sa pradedko zapojil od odboja. Prišli si poňho gestapáci - podľa toho, čo viem, neskoro. Týždeň predtým mu praskol žalúdočný vred a umrel.

        

Tá lyžička je asi najstaršie, čo doma máme. A možno aj najvzácnejšie. Taká malá vec a predsa veľký kus našej rodinnej histórie. Leží späť v sekretári, pri sadách príborov, ktoré vyťahujeme raz za rok. Nechám ju tam. Pokojnejšie miesto doma nie je. Myslím si, že pradedko by bol rád. Že je v bezpečí. Pri starých fotkách a výnimočných veciach, ktoré patrili dámam mne veľmi drahým - jeho manželke a dcére. 

            

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.


Už ste čítali?