Z Košíc. Po rokoch.

Autor: Marie Stracenská | 13.12.2011 o 10:41 | Karma článku: 8,09 | Prečítané:  1993x

Keď som mala sedemnásť, jazdila som tam niekoľkokrát za mesiac. Do toho vojaka som bola zaľúbená ako len sedemnásťročná dokáže byť. Košice boli vtedy pre mňa úžasné. Park pri stanici, romantické zákutia uličiek pri veľkom námestí, vyhriate cukrárne. Ruky sme si zohrievali v spoločnom vrecku a prejsť kilometer nám trvalo aj hodinu. Vojenčina sa skončila, mladík odišiel a o rok na to aj ja z východu do Bratislavy.

Odvtedy sa do Košíc pozriem len veľmi zriedka. Koľko je to rokov, čo som tu kráčala ulicou, bežalo mi hlavou v piatok. Tesnejšie som sa zapla a pritiahla si šál, fúka fest. „Máme všetko, okrem novín," povedala mi teta v novinovom stánku. Aha. Čo všetko iné majú som poriadne cez špinavé okná nevidela. Tlač som teda šla hľadať o kus ďalej. Nikto z ľudí, čo som míňala, sa na mňa nepozrel. Chladno je, preto sú sklonení. Aj tí mladí, ktorí zjavne kráčali niekam do neďalekej školy. Na priechode cez električkové koľajnice mi noha ostala vo veľkej jame. Fúha, také rozbité  koľajisko som dávno nevidela. V druhom stánku noviny mali. Kým som si balila drobné, vypýtala si pani za mnou časopisy. Pár minút sa s predavačkou rozprávala. A potom sa rozlúčila: "Ďakujem veľmi pekne a dávajte si pozor. Pekný víkend, vidíme sa o týždeň!"

S novinami pod pazuchou som sa vracala pozdĺž rozbitých budov s ošarpanými fasádami. Toto mohol byť celkom pekný dom, pomyslela som si zopárkrát. Hlavné námestie je len pár metrov odtiaľto. Domáci zrejme veria, že noha turistu skončí v dobrej krčme tam a sem nezablúdi. Asi to tí Košičania, čo pozerajú do zeme, ani nevidia.

Večer som prechádzala zošereným mestom, míňala zadumaných sivých ľudí a padajúce budovy. Zablúdim všade, kde sa dá, pojazdila som si celkom dlho. Aké sú tie Košice zrazu iné, smutnejšie, vravela som si. O chvíľu sa však za centrom ukázali moderné presklené budovy, dokonale osvetlené. Cesty pri nich boli bez dier, fasády bezchybné. Aha, toto je nové. Tak takéto sú teraz Košice. Akýže smútok... Pokrok...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?