Dvakrát

Autor: Marie Stracenská | 2.12.2011 o 9:09 | Karma článku: 9,41 | Prečítané:  1030x

Vracala som sa úplne požutá večer z práce domov. „Zastav sa u nás", zavolala Zuzka. Uf. Necítim sa veľmi na návštevy. Ale Zuzka znela tak, že sa nešlo nezastaviť. Zuzka aj Zuzka mama čakali vonku pred domom. Pozvali ma ďalej, usadili na gauči, v izbe horeli sviečky a bolo krásne teplo.

„My sme ťa chceli potešiť a niečo ti pripraviť. A keďže sa blíži sviatok, kedy by si to mohla potrebovať, chceme ti to dať teraz."  Zuzka siahla sa chrbát a vytiahla dve vrecká. Krásne plátenné vianočné vrecká, ručne ušité. „V takýchto nám Mikuláš necháva darčeky. A teraz môže nechávať aj vám." Onemela som. A dojatá nevedela, ako sa poďakovať. Pred očami sa mi premietlo, ako ich plné sladkostí nájdu v utorok ráno moji malí zbojníci. „Robíme to tak, že Mikuláš vo vreckách dobrým deťom niečo prinesie a oni ich musia potom do týždňa vrátiť - napríklad na kuchynský parapet. Aby ich o rok priniecol Mikuláš zas," hovorila Zuzka mama. Zuzka dcéra prikyvovala. Vrecká nachádza a vracia už vyše dvadsať rokov, a stále je to rovnako krásny zvyk. „Len musí Mikuláš dávať pozor na rolničky, keď kráča v noci tichou izbou," usmiala sa Zuzka mama.

A tak máme u nás doma tento rok Mikuláša dva razy. Jeden prišiel včera ku mne, vzal na seba podobu dvoch krásnych Zuziek s veľkým srdcom. A druhý detský sa zastaví v pondelok v noci. Zas sme o niečo bohatší. O ďalší pekný pocit z priateľstva a rituál, ktorý sa nemusí nikdy zunovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Architekt: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

ŠPORT

Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Ďalší spor v slovenskom hokeji?


Už ste čítali?