Lopatka

Autor: Marie Stracenská | 28.9.2011 o 13:17 | Karma článku: 13,25 | Prečítané:  1570x

Lopatka s nejakým prachom bola položená v predsieni už niekoľko dní. Kurník! Zas jedna „lietajúca" lopatka, pomyslela som si v deň veľkého upratovania. Hovoríme tak prázdnym škatuliam od mlieka, prázdnym fľašiam aj malým odpadkom zabudnutým na kuchynskej linke. „Keď to dopiješ, zahoď to, prosím. Neurobíš to ty, musím ja. Lebo ono to samé do koša nepreletí", povedala som raz manželovi pri debate o upratovaní.

Bude to znieť ako dirigovanie, ale riadila som sa podľa zásady - darmo budeš ticho a ofučaná, on na to sám od seba nepríde, čo ťa naštvalo a chlapom treba veci hovoriť na rovinu. Povedala som, on sa neurazil a naozaj tých nevyhodených odpadkov výrazne ubudlo.

Lietajúcu lopatku som schytila a niesla ku košu. Hm, ten prášok vyzerá taký jemný... Skoro ako keby tam bol odložený... Ale už je tam týždeň! Keby ho potreboval, určite by si ho bol niekam odložil, niekam, kde nemôže zvlhnúť a ani deti ho nerozsypú. Určite to len zabudol vyhodiť, frflala som si popod nos. A s gráciou lopatku vyprázdnila.

O pol hodiny na to prišiel manžel zo stavebnín. Prezliekol sa do montérok, obklopil materiálom a - začal sa prechádzať po rozostavanej miestnosti. „Prosím ťa, tu som mal takú lopatku." „Myslíš tú strašne zaprášenú s neporiadkom, ktorá bola v predizbe?" „Tú, vieš kde je?" V hlase mu bolo cítiť pochybnosti, už ma pozná. „No... vysypala som ju. A prepáč, na tom prachu, čo na nej bol, je už aj pozmetaná pracovňa a neporiadok z kúpeľne." „Aha." A nič. „Aha čo?", musela som sa spýtať. „No, to nebol prach. Potrebujem ho. Čo už, poradím si. Len že, ono to nie je úplne lacné," povedal pokojne. Taký malý kúsok som bola od odseknutia, že to na tej lopatke nebolo napísané! A že si to mal lepšie odložiť! Veď predsa upratujem! No, a ja som sa zas mohla opýtať. Veď som to nemusela vyhadzovať hneď, lopatka chlieb neje. Alebo som to mohla vysypať do nejakej nádoby a nie hneď do koša... V ruke som držala prázdnu lopatku. „Prepáč, druhý raz sa opýtam."

Pozreli sme na seba. Muž sa usmial prvý. A potom ďalej muroval a ja som upratovala. Žiadna hádka. Prázdna lopatka. Mohla byť prvou kvapkou veľkej búrky. Ostala len tichým svedkom skúšky tolerancie. Ako dobre. Obstáli sme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?