Ježiškov meč

Autor: Marie Stracenská | 22.9.2011 o 11:46 | Karma článku: 10,80 | Prečítané:  1897x

„Aha, maminka, našiel som krížik." „Máš dobré očká. Pekný je, Matúško." Ukazuje mi drobný prívesok, dlhý ako necht na prste. „Taký maličký. Vyzerá ako Ježiškov meč. Však tak vyzerá?" Kráčame spolu a smejeme sa, dobre nám je. Predsa to nepokazím nejakým hlúpym súhlasom a jednoduchým klamstvom. „Matúško, Ježiško nemal meč." „Nemal? A prečo? A ako bojoval?"

Spozornie aj Julinka, debata, v ktorej je viac, než len chválenie jej brata, ju začína zaujímať: „Veď ho zabili, nie?" „No, zabili, áno, ale nie mečom." „Kopijou, Julka, veď sme to videli na obrázku", poučuje náš malý rytier. „A ako to, maminka, že Ježiško nemal meč? Že sa nebránil?" „A prečo ho zabili, maminka?"

Začínam rozprávať. Ako bol v tej krajine kráľ a Ježiško všetkým hovoril, že kráľom nebeským je jeho otec. Tomu pozemskému kráľovi sa to nepáčilo a preto chcel, aby Ježiško nehovoril také veci, ale on neprestával. A tak ho potrestal. „Ale veď Ježiško pomáhal ľuďom, nie?" „A bol dobrý, však?" Pomáhal, bol. Ale aj tak ho potrestali a ukrižovali. A potom, aby sa presvedčili, či nežije, ho pichli - to je to, čo poznáte, drobci, z obrázkov a reliéfov v kostoloch. Doteraz ste na ne hľadeli, ale nepýtali sa. A zrazu by ste radi porozumeli. Obaja kývajú hlavičkami, chcú vedieť viac. Snažím sa o jednoduchý slovník, vysvetľovanie súvislostí. Hovorím o veciach, ktoré nie je ľahké pochopiť.

Mamy sú na to, aby dávali odpovede na otázky. Nie na všetky poznám. Určite prídu ďalšie, aj o tejto téme. Verím, že aj ďalej budem vedieť vysvetľovať. Aby malí porozumeli - ako napríklad teraz. Že Ježiško síce nemal meč, ale to, čo mal, bolo oveľa pevnejšie a pre neho dôležitejšie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?