Po sezóne

Autor: Marie Stracenská | 30.8.2011 o 19:23 | Karma článku: 9,70 | Prečítané:  970x

Čerstvo je, vravím si, keď sa skoro ráno zdravím s chlapíkom, ktorý priviezol čerstvé rožky. Možno sa ešte oteplí, nad priehradou sa vznáša hmla. Voda je ešte teplá, pri plávaní sa zahrejem. Ale večer na opekačke už to bude chcieť bundu.

Prišli sme sem na konci júna. Postupne sa začali oťukávať. Čašníci z reštaurácií, brigádnici z bufetov, plavčíci, chalani z požičovne bicyklov, my - obsluha v hoteli. K tomu chatári, ktorí mali v pláne ostať celé leto. Opatrné rozhovory, prvé spoločné kávy a pivá. Nedočkavo sme rátali dni - už to bude, už to vypukne. Zábava, pohoda, kopa zaujímavých ľudí s hlavami plnými očakávaného dobrodružstva a množstvom voľného času. Ide leto!

Na začiatku júla, so štartom sezóny, sme sa už všetci  poznali. Začali prichádzať dovolenkári. Krásni chalani a dievčatá, nedočkaví po opálení. Surfisti, ponúkajúci mladým pekným chrumkavým v bikinkách hodiny surfingu zadarmo. Športovci na sústredení, ubehaní, ale stále plní síl. Postarší seladóni s večne stiahnutými bruchami. Rozšafné partie Poliakov, nikto ich nedokázal prepiť. Rodiny s malými deťmi. Prišli, odišli. My - domáci - sme ostávali. Občas do partie pribudla niekoho letná láska, usmievala sa a nevedela zapadnúť, kým ju nevystriedala ďalšia. Plávanie, volejbal, opekačky, tancovanie, pitky... K tomu cez deň práca, aj tá pohodová. Boli sme tu pre dovolenkárov a cítili sa sami ako na dlhom dvojmesačnom žúre. Leto pri priehrade je skvelé. Keď máte devätnásť, chuť blázniť sa a čas a nie sú tam rodičia.

A potom zrazu prišiel koniec augusta. Nových ľudí prichádzalo stále menej. Tí z chát začali odchádzať. Žiadne pestré prevesené plavky, okná zastreli okenice. Všetky plagáty na stĺpoch pozývali na akcie, ktoré už boli. Prestali voziť nový tovar, na plážach bolo čudne prázdno. Vytiahli sme tričká s dlhým rukávom. A ráno bolo všade čudné ticho. Keď m pred nohami po chodníku po prvý raz vietor prefúkol kôpku opadaných žltých listov, došlo mi to. Je koniec sezóny. Posledný víkend. Čas inventúr a balenia. Ešte raz sme sa vyobjímali, vymenili si telefóny. A za celý rok si nezavolali. Až keď sme sa o rok znovu stretli, cítili sme to isté ako predtým. Vzrušenie z prichádzajúceho leta a radosť - zo seba aj toho, čo nás čaká.

To všetko sa stalo pred veľa rokmi. Moje letá sú už celkom iné, prázdniny dospelácky krátke. Dnes som skoro ráno vyšla pred dvere a striaslo ma. Čerstvo je. Leto je pomaly preč. Ďaleko odtiaľto, na Domaši, sa končí sezóna. Možno rovnako ako pred rokmi. Možno tam teraz nejaká mladá brigádnička recepčná preberá rožky z pekárne a myslí na to, čo ešte stihne. Ako ja pred rokmi. Keď letá vyzerali, že nemajú koniec. Je po sezóne. Tak rýchlo, rýchlo. Aby sa čo najskôr začala ďalšia...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?