Gáborkovi rodičia

Autor: Marie Stracenská | 27.5.2011 o 17:58 | Karma článku: 13,33 | Prečítané:  3058x

 Vážim si Gáborkových rodičov. Za to, že s ním nehovoria svojím materinským jazykom. Hovorili tak s ním spočiatku, keď bol malé bábätko. Maznali sa s ním po maďarsky, po maďarsky mu mamka spievala, hovorila prvé rozprávky.

Ale keď mal asi dva roky, zmenila to. A začala sa s ním rozprávať po slovensky. Malý to najprv neprijímal: „Nehovor so mnou tak!", bránil sa  a hneval. Mamka aj otec vydržali. Po roku už Gáborko po slovensky rozumel a keď sa veľmi snažil, aj rozprával. Gáborka dali do slovenskej škôlky. Raz poňho popoludní prišli a zistili niečo nemilé. Učiteľky v slovenskej triede sa s deťmi, ktoré na ne reagovali po maďarsky, rozprávali rovnako. „Nerobte to tak, prosíme, s Gáborom", požiadali. „Preto sme ho dali sem, aby sa naučil dobre po slovensky." Pred rokom sa Gáborkovi narodila sestrička. Je jediná, s ktorou Gáborko doma teraz po maďarsky rozpráva. Viem to z návštev - keď my veľkí sedíme s kávou v tieni a naši chlapci sa naháňajú po trávniku nešetriac bojovými pokrikmi a dievčatká spolu polievajú kvety. Slovenčinu u rodičov sa Gáborko naučil akceptovať.

Gáborko o rok zo škôlky odíde. Pôjde do školy - slovenskej. Odtiaľ sa mu potom ľahšie pôjde do ďalšej školy. Tiež slovenskej. Bude mať väčší výber, je ich u nás viac než maďarských. „Okrem toho", vravia jeho rodičia, „slovenčinu potrebuje, žije na Slovensku."

Veľmi si vážim aj Geryho rodičov, aj Majkiných, Eszterkiných, Šimonkových a kopu ďalších. Všetkých, ktorí sa v istom momente rozhodnú a prestanú sa so svojimi deťmi rozprávať vlastným materinským jazykom. Musí to byť veľmi ťažké. Sebe to komplikujú - svojím deťom veľmi pomáhajú. A - veľkú službu nerobia zďaleka len im...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?