Tak ako kedysi

Autor: Marie Stracenská | 21.3.2011 o 16:46 | (upravené 21.3.2011 o 16:54) Karma článku: 12,11 | Prečítané:  1140x

„Krásna si teda chodila, kade chcela a každý deň keď bolo jedenásť hodín, drak sa vždy ticho privalil a hlavu jej položil na kolená. A smutno sa na ňu díval, až ho musela ľutovať."  Oči čítajú po česky a rýchlo v hlave prekladám do slovenčiny, aby malí lepšie rozumeli. Matúško na jednej mojej strane a Julinka na druhej. Veľkú hnedú knihu s krásne pevnou plátennou väzbou držím v rukách už koľký raz. Ale akosi mi až dnes došlo, že rovnako ako ja ju kedysi čítal môj otec. Takisto v duchu prekladal a snažil sa rýchlo prebehnúť stránky bez obrázkov a pomalšie čítať tie, kde sme sa aj my so sestrou mali na čo dívať.

 

                

Tú knihu vydali v roku 1955. Stála vtedy 38 Kčs a dostala ju pod stromček moja mamka. České pohádky, výbor z českých pohádek. Vzadu pod tirážou je ceruzkou rukou napísané hranaté a kľukaté „H" - jej podpis. To ona kedysi časť obrázkov dokrášlila pastelkami. Keď vyrástla a vydala sa a narodili sa jej deti, knihu vybrala z knižnice a dala nám. Rozprávky v nej sú dlhé a písané zvláštnym jazykom. Rozdelené do štyroch veľkých celkov -  O statočných a dobrých hrdinoch, Chybami sa človek učí, Múdrosť nie sú žiadne čary, Kde bolo - tam bolo. Môj otec si ju brával po obede alebo pred spaním. Väčšinou si ľahol. My so sestrou k nemu a počúvali sme. A teraz tie staré rozprávky počúvajú moje deti.

Väzbu sme už museli trochu zalepiť. Niektoré stránky sú zohnuté a obal sa dávno stratil. Ale stále je krásna. „Milým čtenářům knihy - dětem i dospělým! Napište nám, jak se vám tato kniha líbila... naše adresa..." Takýto odsek som našla celkom na konci. Napísala by som. Rada by som napísala: „Páči sa nám, veľmi sa nám páči! Páči sa nám čítaná hlasom tatka, ktorý si našiel chvíľku. Aj hlasom mamky, keď hrá každú postavu iným tónom. Páčia sa nám obrázky, príbehy zvieratiek aj múdrych hrdinov. Páčia sa nám aj ježibaby a draci."

 Už tri generácie detí si z nej čítajú rozprávky a ostávajú očarené atmosférou stránok. A určite ju budeme ďalej opatrovať :)

                              

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?