Dedko s hádankami

Autor: Marie Stracenská | 17.2.2011 o 8:42 | Karma článku: 11,90 | Prečítané:  1481x

Moje deti majú jedného dedka, môjho otca. Býva ďaleko, vídajú sa raz - dva razy za rok. Je mi to ľúto a aj jemu a myslím si, že možno bude aj im. Niečo s tým spravím. Lebo tie naše zriedkavé stretnutia boli donedávna trochu veselé, ale trochu aj smutné. Malí sú ešte malí a k neznámym ľuďom ostýchaví. A tak sa počas našich dvojhodinových návštev hodinu a pol osmeľovali. Sedeli nám ticho na kolenách, chúlili sa, neodpovedali ani na jednoduché otázky. A len čo konečne začali džavotať a rozhýbali sa, prišiel čas odísť. Hm.

Dedko ich ostych rešpektoval. Až - do poslednej návštevy. Radi spievajú? Páči sa im hudba? Bingo! „A toto je čo? Kto uhádne, dostane cukrík!" Sadá si ku klavíru a vybrnkáva Kohútik jarabý. Deti nevedia, trochu našepkám. „A toto?" Dedko dáva Kukulienku, Po valašsky od zeme, Maličká som. Malí sa rehocú, zábrany ostali v inej galaxii. Tešia sa - a nie z cukríkov. Z toho, ako si s dedkom môžu zanôtiť. Spievajú nahlas. Všetci, dedko sa snaží ladiť s nimi. Zabávajú sa a úplne zabudnú na zvyšok sveta. Pospomínajú všetky možné pesničky, hodnú chvíľu počuť len klavír a etudy pre tri hlasy.

Ja sama som zažila tiež len jedného dedka. Aj toho som vídala málo. Mal pre nás vždy poruke soletky a v zásuvkách kopu mincí na červenom zamate. Nepočul, o to srdečnejšie nás stískal. Mal rád syr maratón s hríbmi, strapačky a salvarotku, jeho pohár bol vždy pokrytý bielymi stopami po kvapôčkach.

Dedko by nemal byť neznámy pán. Náš už nebude. Bude to Dedko s hudobnými hádankami. Najmenšie veci niekedy spravia zázraky. Tento most cez priepasť obáv a hanblivosti postavil dobrý nápad a pár brnknutí na biele a čierne klapky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?