Dedko s hádankami

Autor: Marie Stracenská | 17.2.2011 o 8:42 | Karma článku: 11,90 | Prečítané:  1480x

Moje deti majú jedného dedka, môjho otca. Býva ďaleko, vídajú sa raz - dva razy za rok. Je mi to ľúto a aj jemu a myslím si, že možno bude aj im. Niečo s tým spravím. Lebo tie naše zriedkavé stretnutia boli donedávna trochu veselé, ale trochu aj smutné. Malí sú ešte malí a k neznámym ľuďom ostýchaví. A tak sa počas našich dvojhodinových návštev hodinu a pol osmeľovali. Sedeli nám ticho na kolenách, chúlili sa, neodpovedali ani na jednoduché otázky. A len čo konečne začali džavotať a rozhýbali sa, prišiel čas odísť. Hm.

Dedko ich ostych rešpektoval. Až - do poslednej návštevy. Radi spievajú? Páči sa im hudba? Bingo! „A toto je čo? Kto uhádne, dostane cukrík!" Sadá si ku klavíru a vybrnkáva Kohútik jarabý. Deti nevedia, trochu našepkám. „A toto?" Dedko dáva Kukulienku, Po valašsky od zeme, Maličká som. Malí sa rehocú, zábrany ostali v inej galaxii. Tešia sa - a nie z cukríkov. Z toho, ako si s dedkom môžu zanôtiť. Spievajú nahlas. Všetci, dedko sa snaží ladiť s nimi. Zabávajú sa a úplne zabudnú na zvyšok sveta. Pospomínajú všetky možné pesničky, hodnú chvíľu počuť len klavír a etudy pre tri hlasy.

Ja sama som zažila tiež len jedného dedka. Aj toho som vídala málo. Mal pre nás vždy poruke soletky a v zásuvkách kopu mincí na červenom zamate. Nepočul, o to srdečnejšie nás stískal. Mal rád syr maratón s hríbmi, strapačky a salvarotku, jeho pohár bol vždy pokrytý bielymi stopami po kvapôčkach.

Dedko by nemal byť neznámy pán. Náš už nebude. Bude to Dedko s hudobnými hádankami. Najmenšie veci niekedy spravia zázraky. Tento most cez priepasť obáv a hanblivosti postavil dobrý nápad a pár brnknutí na biele a čierne klapky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?