S nimi a vedľa nich

Autor: Marie Stracenská | 8.4.2016 o 18:49 | Karma článku: 7,97 | Prečítané:  734x

Nie je dôležité koľko, ale ako. Nie ako dlho spolu sme, ale aký ten spoločný čas je. Jedna z vecí, nad ktorými odkedy mám deti, veľa rozmýšľam.

Pýtajú si nás. Pýtajú si nás k cvičeniu na nástroj, ku kontrole úloh, ku kartám vo štvorke. Chcú od nás – rodičov – aby sme boli aktívne s nimi, ale aj len úplne pasívne len sedeli vedľa. Zdá sa, že obe je pre nich rovnocenne dôležité. Ak sa dá, snažíme sa s nimi byť. Máločo mi znie horšie ako „maminka, vážne ešte stále musíš pracovať?“ po mojej odpovedi, že sa k nim ešte nemôžem pripojiť, lebo. „Lebo“ pominie, skončím, čo som potrebovala spraviť a prídem s návrhom robiť niečo spoločne. Lenže práve chcú byť sami, robiť niečo svoje. A tak mi ostáva len akceptovať, že čas „buďme spolu“ je preč a musím si počkať na ďalší.

„Dnes som bol zas viac vedľa nich než s nimi,“ vypadlo z muža smutne pred pár dňami večer. Jednoduchá veta. Zaznela ako výstrel. Veľmi presne to pomenoval. Boli spolu celé popoludnie. Ale každý robil svoje – jeden sa hral na počítači, druhý si kresli, tretí čítal, potom možno deti zabával Gogo. A zrazu prišiel večer. Skončil sa deň. Ďalší z tých, ktorý sme strávili viac menej každý sám.

Už týždeň na tú otcovskú vetu myslím. A každý večer sa seba samej opýtam: s nimi alebo vedľa nich? Ťažko sa zaspáva, keď si odpovedám, že to druhé. Niekedy preto, že to inak nejde. Ale často preto, že to nechám len tak a teda sa rozhodnem. Šanca byť s nimi je každý deň menšia. S každým dňom vedľa nich strácam niečo, čo sa už nikdy nezopakuje. Budem na to musieť myslieť nielen večer. Kým ešte nie je neskoro.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Teplota rýchlo rastie, klíma zlomila rekord tri roky za sebou

Rok 2016 bol najteplejším rokom v histórii záznamov. Zmenu klímy priamo cítime už aj na Slovensku

SVET

Videl som padať horu, opísal lavínu preživší z hotela

Taliansky hotel zasypala lavína, nezvestných je takmer 30 ľudí.

EKONOMIKA

Filkova nástupkyňa: Do zahraničia nám odchádza 300-tisíc Slovákov

Hlávková má pre Šrámkovú pozitívny efekt.


Už ste čítali?