Toto vám nikto nepovie

Autor: Marie Stracenská | 22.12.2015 o 15:05 | Karma článku: 8,39 | Prečítané:  1864x

Kde je? Obzerám sa okolo. Všetci ostatní chlapci sa prezliekajú a prezúvajú, môj nikde. „Je tam, vzadu,“ kývne rukou mladý tréner a vyberie sa ho zavolať. 

Želám si s rodičmi odchádzajúcimi s deťmi po bedmintone  šťastné a veselé, ale zbadám prichádzať zbojníka a úsmev mi stvrdne. Hlava medzi plecami, keď ju dvihne zalesknú sa mu líca a červené oči. Čo sa, och, stalo? „Matúško?“ Skloním sa, aby som počula cez vianočné melódie. Rozumiem každé druhé slovo. Chytili sa pri hre, pohádali sa, ostriekali vodou z fľaše a možno aj trochu pobili. Bol sám proti dvom. Je mu ľúto, že to neustál a musel odísť a vyplakať sa. Chvalabohu, obaja už sú preč. Pozriem na trénera – mrzí ho to, ale celé to nevidel, bol zakúriť a chlapci to využili.

„Miláčik. Už je to preč. Prezuj sa, obleč, pôjdeme domov a porozprávame sa.“ Chytí ma za ruku. Sadneme si do auta, ale ešte neštartujem. Pýtam sa, rozpráva. Všetko ešte raz. A pýta si radu.   V hlave mám zmätok, možno rovnaký ako chrúst. Toto vám nikto nepovie. Viem poradiť, ak sa deťom deje niečo, čo poznám. Ale čo s týmto? Že sa nič nedeje? Ale deje sa! Že to bude v poriadku? Samé od seba určite nie. A že sa zas chalanmi skamaráti? Ale o to on teraz asi nestojí... Neviem, čo hovoria múdre knihy. Ani ako to prežívajú chlapci, dievčatá sa vadia a riešia spory celkom inak. Pritúlim si ho a poradím, čo viem. Keď prídeme domov, preberie to ešte s tatom. Nezávisle na sebe sme sa zhodli. Matúš je už pokojný – a ja verím, že už zajtra bude zas dobre.

Učím sa ovládať svoj hnev a únavu. Učím sa trpezlivosti, tolerancii, nechávať im priestor. Učím sa s deťmi hovoriť rovnakou rečou a učím sa, aj na chybách, viesť ich, aby boli slušní ľudia. Neviem, či sa mi niekedy podarí naučiť sa, že ich nemôžem stále chrániť. Sú hádky a bitky, ktoré musia zvládnuť sami. Nimi sa naučia oni. Pred rokmi som si myslela, že najťažšie je niekoľko nocí nespať a nemôcť sa v súkromí ani osprchovať. Dnes viem, že ťažšie sú celkom iné situácie. A najviac nás ich asi ešte len čaká...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Schránka už Dôvere neprejde. Žitňanská mení zákony

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

DOMOV

Štátna poisťovňa potrebuje na zdravie 51 miliónov

Štát už VšZP dotovať nemôže.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama

Aj keby Žitňanskej zákon skresal rozkrádanie naozaj len o „drobné“, stále hovoríme asi o desiatkach miliónov eur.


Už ste čítali?