Menovky

Autor: Marie Stracenská | 10.12.2015 o 9:14 | Karma článku: 9,70 | Prečítané:  828x

Človek si myslí, že má cez štyridsať a má vlastné deti – a jeho vlastní rodičia ho už veľmi nevychovávajú. Lenže potom príde telefonát. Pár viet, po ktorých je jasné, že učenie od rodičov sa asi nikdy neskončí.

„Neviem, čo by si pod stromček želali deti,“ skonštatoval viac než a spýtal do telefónu môj otec, ich dedko. „Vianoce u nás budú tento rok zas trochu iné, tati. Deti už vedia, kto nosí darčeky,“ začala som vysvetľovať. Keď na to pred pár dňami prišla reč, každé z nich sa vytasilo s iným vysvetlením. Julka tvrdošijne trvala na verzii s Ježiškom. Matúš oponoval, že Ježiško dáva do sŕdc rodičov lásku a pomáha im mať prácu a tak aj peniaze , aby darčeky zaobstarali oni. Hľadela som z jedného na druhého. A rozhodla sa, že v takmer desiatich rokoch, navyše keď  s vysvetlením prišlo jedno z nich, skončím s rozprávkovou interpretáciou. Julka bola smutná, ale len chvíľu. „Ešteže je Mikuláš,“ povedala neústupčivo a skončila debatu. V rozhovore s otcom som teda dodala: „Čiže tento rok im budeme môcť povedať, čo od koho dostali.“ Rada a presvedčená, že to je dobré a užitočné, keď deti budú vedieť, kto na nich myslí.

„Ale to im nehovor. To netreba,“ oponoval otec  pokojne. Nadychovala som sa k protiargumentu, ale predbehol ma. „Keď  im povieš, čo od koho majú, je to ako keby si im diktovala, aký majú mať k tým ľuďom vzťah. To je od rodičov, to si máš vážiť. A toto od tety, to si váž tiež. A toto od starých rodičov, to si máš vážiť úplne najviac. Pre nich je dôležité vedieť, že na nich niekto myslí. Viac netreba. Lásku  k tým, čo ich obdarovali, nech cítia podľa seba a podľa iného, nie darčekov.“

Zas som na chvíľu bola dievčaťom, ktorému došlo, že rodičia vedia. A majú pravdu. Jeden z prvých darčekov som dostala týždne pred Štedrým dňom. Láskavosť a múdrosť v nenápadnom balení. Darčeky pod naším stromčekom ani tento rok menovky mať nebudú. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nezamestnaní začali útočiť na úradníkov, nechcú pracovať

Najčastejšie sa úradníci s takýmto zaobchádzaním stretávajú v regiónoch s najnižšou nezamestnanosťou.

DOMOV

Policajti si pri Bašternákovi nerozumeli. Kauzu Náš človek uzavreli

Výsledkom je, že k ovplyvňovaniu nedošlo.

EKONOMIKA

Štát asi rozšíri diaľnicu na Trnavu na osem pruhov, potrebuje stovky miliónov

Má sa začať už na budúci rok v októbri.


Už ste čítali?