Nábor

Autor: Marie Stracenská | 15.6.2015 o 14:43 | Karma článku: 7,78 | Prečítané:  1014x

„Musíme tam byť presne o trištvrte na osem. Mami. Ponáhľaj sa.“ Ak sa obvykle niekto ráno ponáhľa, som to ja. Teraz nie. Matúš si vypýtal košeľu a Julka pekné šaty. Ako by to bolo... na koncert sa patrí takto. 

Namiesto aktoviek len malé ruksaky s partitúrami. A peračníkom, keby predsa len stihli čo to zo školy. Tam však dnes  ráno nejdeme. Z cesty odbočíme asi v tretine, smerom do hudobky. Pani učiteľka ich vybrala a poprosila, či by nezahrali škôlkarom. Opýtala sa nás a my ich triednej v škole – a podarilo sa. Po prvý raz teda budú hrať pre naozaj cudzie publikum.

Deti v hľadisku majú päť a skoro šesť rokov. Postupne sa vystriedajú všetci veľkáči zo všetkých mestských škôlok. Prichádzajú aj učiteľky, ktoré ešte nedávno učili mojich. A Julka, Matúš a ich spolužiaci im ukazujú, ako sa hrá na jednotlivých nástrojoch a čo by mohli časom zvládnuť tiež. Zahrajú štyrikrát rovnaké dve skladby, vždy bez chyby.

Malí v hľadisku spôsobne tlieskajú, zatiaľ čo sa väčší ukláňajú. Pre tých chrústov v publiku to bol možno prvý kontakt s klasickou hudbou. Pre viacerých úplne prvé predstavenie rôznych nástrojov, o mnohých z nich iste doteraz ani netušili. A interpretovali deti. Neboli to prednesy v podaní rokmi vyhratých profesionálnych učiteľov. Iste, ZUŠka riskovala, že muzikanti sa budú mýliť. Že nezahrajú perfektne a dokonale čisto. Ale možno aj to bolo dôležité. Na začiatku bolo treba nápad, potom rokovania riaditeľov a kopa organizácie... ale iste to stálo za to. Toto je nábor, ako má byť, vravím si. Výborný a účinný. Myslím si, že o nových žiakov na budúci rok v tejto ZUŠke núdza nebude. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Zadotuje kúpu áut

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom. Tam mali dostať peniaze vo výške štyritisíc eur.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

EKONOMIKA

Ďiaľnica pri Žiline bude načas unikátom. Nepovedie nikam

Úsek diaľnice bude čakať na svoj privádzač.


Už ste čítali?